Najdłuższe zaćmienie księżyca już w ten piątek

Najdłuższe zaćmienie księżyca już w ten piątek

To będzie nasza jedyna szansa by zobaczyć na własne oczy to zjawisko. Kolejne takie pełne zaćmienie księżyca za ... 470 lat.

0

W ten piątek nie śpimy. W ten piątek patrzymy w niebo. Przed nami bowiem na niebie prawdziwy spektakl. Najdłuższe zaćmienie księżyca. Kolejnego nie doczekamy. To powtórzy się za 470 lat.

Wyjątkowo długie zaćmienie

Choć pełne zaćmienia księżyca nie są czymś wyjątkowym, to które będziemy mogli oglądać w najbliższy piątek będzie wyjątkowo długie. Wynika to z faktu, że Księżyc będzie stosunkowo daleko od Ziemi – jego orbita ma kształt elipsy i w piątek będzie w pozycji znacznie od nas oddalonej.

Czerwony księżyc

Dodatkowo zaćmienie zbiega się z wielką opozycją Marsa. Będzie on dokładnie po przeciwnej stronie niż Słońce. Oznacza to, że poniżej tarczy Księżyca, który przyjmie czerwoną, brunatną lub brązową barwę, zobaczymy bardzo jasnoczerwony punkt – to będzie właśnie planeta Mars. Taki zbieg okoliczności, jak wyliczono, powtórzy się za 470 lat. Jakby tego było mało, w czasie fazy całkowitego zaćmienia, zobaczymy jeszcze przelatującą międzynarodową stację kosmiczną –  około godz. 22.30 ponad horyzontem pojawi się jako bardzo jasny obiekt. Więc mamy pełną kumulację zjawisk kosmicznych.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ