Zdrowy grill – to możliwe. Podpowiadamy jak grillować, żeby nie żałować

Zdrowy grill – to możliwe. Podpowiadamy jak grillować, żeby nie żałować

Sobota zapowiada się słonecznie, a to zapewne pociągnie za sobą "masowe grillowanie". Jaki grill to zdrowy grill? I czy w ogóle jest to możliwe? Oczywiście!

0

Słysząc grill, myślimy: karkówka, kiełbasa, piwo. Ci dbający o linię myślą: masa niepotrzebnych kalorii. Grill jednak wcale nie musi kojarzyć się z tłustym jedzeniem. My sprawimy, że „tłusty będzie tylko bit z głośników” a nasze talerze mogą być pełne smacznego i zdrowego jedzenia. Trzeba jednak trzymać się kilku zasad i przygotowywać nasze jedzenie w odpowiedni sposób. Uwierzcie jednak. Warto!

Czysty grill to podstawa

Zanim na naszym grillu wyląduje jedzenie zadbajmy o to, by był wyczyszczony. Fakt jest taki, że jestesmy przekonani o tym, że wysokie temperatury zabiją wszystkie bakterie, które pozostały po poprzednim grillowaniu. Zła informacja!

Badania brytyjskich specjalistów wykazały, że na zwyczajnym grillu, którego używasz do pieczenia ulubionej kiełbaski, może być nawet 1,7 miliona bakterii na centymetr kwadratowy. To więcej niż na sedesie.

Nasza rada!

Przepal ruszt i zeskrob szczotką pozostałości. Potem przetrzyj go szorstką, mokrą gąbką. Szpachelką możesz także zeskrobać zwęglony smar z reszty grilla. Dobrym wyborem na przyszłe grillowanie mogą być aluminiowe tacki, które dodatkowo chronią przyrządzane potrawy przed rakotwórczymi związkami znajdującymi się w dymie ze spalonego na węglach tłuszczu.

grill

Przygotuj dobrze mięso

Każdy „kuchenny spec” powie, że dobra marynata to podstawa. Jeśli dobrze dobierzemy składniki, w coś dobrego zamienimy nawet podeszwę – czy jak śmieją się mięsożercy „przy dobrej marynacie nawet tofu da się zjeść”.

Olej lub oliwa pozwalają zachować wilgotność mięsa. Cytrusy i ocet – zmiękczają mięso i nadają mu aromat. Przypraw – potrafią zdziałać kulinarne cuda.

Pamiętajmy jednak, że istotne jest czas, jakie mięso powinno spędzić w marynacie. Ryby i owoce morza powinny leżakować w zalewie od 35 minut do godziny, drób i wieprzowe szaszłyki od godziny do czterech, a grubsze mięsa – jak żeberka lub steki – od czterech godzin do ośmiu.

Nasza rada!

Marynata nie musi się zmarnować. W momencie, w którym wyciągniemy z niej mięso, zagotujmy ją tak by zniszczyć ewentualne bakterie. Taką przegotowaną marynatą możemy posmarować mięso pod koniec grillowania.

grill

Pamiętajmy, że mięso należy profilaktycznie przed „wstępną obróbką” umyć.

Pamiętajcie o dodatkach!

Nie samym „grillowym” człowiek żyje. Niech na Waszych imprezowych stołach pojawią się zdrowe przekąski, owoce, sałatki. Korzystajmy z lata i tego, że mamy w tej chwili mnóstwo dobrych, świeżych i lekkich rzeczy.

Spalone? DO KOSZA!

University of Texas udowodnił, że jedzenie zbyt przypieczonego mięsa zwiększa ryzyko raka pęcherza nawet 2,5 razy, a amatorzy spalenizny są 3-krotnie bardziej narażeni na raka żołądka. Spalone części mięsa odcinaj i od razu wywalaj do kubła. I pod żadnym pozorem nie dawaj takiej przypieczonej kiełbaski swojemu psiakowi. Im też takie mięso szkodzi.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ