Szlak Orlich Gniazd – historyczny pomysł na weekend

Szlak Orlich Gniazd – historyczny pomysł na weekend

Zapowiadamy nowy cykl naszych materiałów. Poznajemy województwo śląskie i przybliżamy Wam miejsca, które warto zobaczyć. Przed Wami Szlak Orlich Gniazd.

0

Szlak Orlich Gniazd to licząca ponad 163 kilometry trasa łącząca dwa województwa: małopolskie oraz śląskie. Większość z obiektów tworzących Orle Gniazda powstała za panowania Kazimierza Wielkiego. Zamki miały strzec granicy Królestwa Polskiego oraz jego stolicy Krakowa, głównie przed najazdem Czechów od strony Śląska.
Tradycyjnie szlak biegnie w kierunku od Krakowa do Częstochowy.

Początek w XX wieku

Wytyczenie szlaku zaproponowano w 1927 r. w czasopiśmie „Ziemia”. Trzy lata później wyznaczono szlak koloru czerwonego biegnący z Krakowa łukiem w jego północno-zachodnich okolicach, poprzez Płaskowyż Ojcowski i Garb Tenczyński, a następnie powracający do Krakowa. Szlak ten obfitował w wiele walorów krajobrazowych i krajoznawczych. Ponieważ nie był konserwowany i odnawiany, po pewnym czasie znaki przestały być widoczne.

Projekt nowego szlaku ogłosił w 1948 r.  Kazimierz Sosnowski. Wyznaczenie szlaku nastąpiło dwa lata później, tj. w 1950 r., dzięki funduszom pozyskanym z Ministerstwa Komunikacji. Następnie trasa szlaku była wielokrotnie zmieniana i korygowana, aby poprowadzić turystów przez najatrakcyjniejsze krajobrazowo tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ