TOP 5 ZAMKÓW w województwie śląskim

TOP 5 ZAMKÓW w województwie śląskim

0
Zamek w Olsztynie pod Częstochową (fot. Łukasz Śmigasiewicz; Wikipedia; CC BY-SA 3.0 pl)

Większość z nich czasy świetności ma już za sobą. Ba! Często potrzeba doskonałej wyobraźni, by w niepozornej kupie kamieni dostrzec symbol dawnej potęgi. Mimo wszystko zamki, bo o nich mowa, wciąż przyciągają, zachwycają i inspirują. Oto nasz ranking najciekawszych warowni województwa śląskiego.

5. Zamek w Chudowie

Ruiny zamku w Chudowie to miejsce dobrze znane mieszkańcom Gliwic, Zabrza, Knurowa, Rudy Śląskiej i Mikołowa. Latem, w słoneczne weekendy, oblegają je tłumy. Za popularnością tego, skromnego – bądź co bądź – obiektu, stoi dobre położenie oraz bogaty kalendarz imprez i niezły marketing. „Stare samochody”, „Festiwal błota”, czy „Jarmark średniowieczny” – w sezonie nie trudno natknąć się na wydarzenie, które uprzyjemni nam czas. Chociaż sama XVI-wieczna warownia schodzi często na drugi plan, warto obejrzeć znajdującą się w jej renesansowych murach, muzealną ekspozycję.

Nowy-stary zamek w Bobolicach (fot. Kasia-s; Wikipedia; CC BY-SA 3.0 pl)(8)
Nowy-stary zamek w Bobolicach (fot. Kasia-s; Wikipedia; CC BY-SA 3.0 pl)(8)

4. Zamek w Bobolicach

To przypadek wyjątkowy, gdyż nie możemy tu mówić o ruinach. Bobolicki zamek wygląda tak, jakby właśnie teraz przeżywał czasy swej świetności. Czyżby historia obeszła się z nim aż tak łagodnie? Nie do końca. Warownię, która powstała w tym miejscu na przełomie XIV i XV wieku i początkowo była częścią dóbr królewskich, pustoszyły liczne najazdy. Te z czasów potopu szwedzkiego, doprowadziły obiekt do zniszczenia. Obecny wygląd zamku, to efekt determinacji jego właścicieli z rodziny Laseckich, którzy (co nieczęsto się zdarza) postanowili zamek… odbudować. Warownia w nowej odsłonie pokazana została światu w roku 2011 i należy dziś do najpopularniejszych atrakcji turystycznych regionu. Pytanie: czy legendarna Biała Dama, która ponoć odwiedzała dawny zamek, odnalazła się już w nowych murach?

3. Zamek w Będzinie

To prawdziwa wizytówka Zagłębia! Będziński zamek zbudowany na wysokiej skarpie nad brzegiem Czarnej Przemszy, wchodził niegdyś w skład systemu Orlich Gniazd i miał bronić Małopolski przed zagrożeniami czyhającymi od południa i zachodu. Wzniósł go nie byle kto, bo sam król Kazimierz Wielki (który zresztą – według znanego, historycznego porzekadła – miał słabość do architektury murowanej). W będzińskim obiekcie gościły znane persony, takie jak: cesarz niemiecki i król czeski Karol IV, czy polscy władcy: Henryk Walezy, Jan III Sobieski i August II Mocny. Dzisiaj odwiedzają go liczni turyści, dla których przygotowano m.in. wystawę dawnej broni i uzbrojenia ochronnego.

2. Zamek w Olsztynie pod Częstochową

Cylindryczna, strzelista sylwetka stołpy (zwanej „wieżą ostatecznej obrony”) i fragmenty jasnych murów, tworzą tu niezwykłą kompozycję z białymi skałami oraz porastającą wzgórze trawą. To bez wątpienia jeden z najoryginalniejszych obiektów w okolicach Częstochowy. Choć z dawnej konstrukcji pozostało niewiele, można domyśleć się jak potężna to była warownia. Ruiny XIV-wiecznego zamku od lat przyciągają turystów, fotografów szukających klimatycznych plenerów oraz miłośników legend. Podobno znajdują się tu tunele łączące warownię z klasztorem jasnogórskim, a w podziemnych rzekach pływają złote kaczki.

Zamek w Ogrodzieńcu (fot. Łukasz Śmigasiewicz; Wikipedia; CC BY-SA 3.0 pl)
Zamek w Ogrodzieńcu (fot. Łukasz Śmigasiewicz; Wikipedia; CC BY-SA 3.0 pl)

1. Zamek Ogrodzieniec

Ogrodzieniec to prawdziwa gwiazda wśród naszych zamków. Okazałe ruiny nie tylko przyciągają turystów, ale też cieszą się uznaniem filmowców. W tych plenerach Andrzej Wajda kręcił „Zemstę”, a Jerzy Passendorfer niektóre ze scen „Janosika”. Warownia przypadła też do gustu członkom legendarnego, heavymetalowego zespołu Iron Maiden. Zamek zobaczyć można w filmie „Live After Death” oraz teledysku do utworu „Hallowed Be Thy Name”.

A skoro już o legendach mowa, to warto wspomnieć o olbrzymim Czarnym Psie, który – według podania – czasami pojawia się na zamkowym dziedzińcu. Zjawa ma być duszą, słynącego z okrucieństw, kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego. Do miejscowości Podzamcze, gdzie (wbrew swojej nazwie) znajduje się Zamek Ogrodzieniec, przyciągają zarówno ciekawe wystawy i imprezy, jak i piękne widoki. W końcu na całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej nie ma wzniesienia wyższego, niż tutejsza Góra Zamkowa, która liczy sobie 515 m n.p.m.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ