Kreatywne sposoby na zagospodarowanie przestrzeni pod schodami

Kreatywne sposoby na zagospodarowanie przestrzeni pod schodami

Przestrzeń pod schodami, ze względu na nietypowy kształt, bywa trudna go zagospodarowania.

0

Przestrzeń pod schodami, ze względu na nietypowy kształt, bywa trudna go zagospodarowania. Wystarczy jednak odrobina inwencji twórczej, by stworzyć w niej dodatkową – zarówno praktyczną, jak i efektowną przestrzeń do różnych celów. Oto garść inspiracji, które mogą się okazać pomocne przy planowaniu tej części domu.

Kilka przydatnych informacji na początek

Możliwość zaaranżowania przestrzeni pod schodami uzależniona jest od kształtu i liczby stopni oraz biegu schodów (najwięcej miejsca zajmują trójbiegowej, które spotyka się przeważnie w domach o bardzo dużym metrażu). Najłatwiej zaprojektować zabudowę schodów jednobiegowych – do dyspozycji mamy tu bowiem tylko jedną ścianę.

Inspiracje

  • Najpopularniejszym sposobem na wykorzystane przestrzeni pod schodami jest stworzenie szuflad i półek, w których przechowywać możemy ubrania, zastawę stołową czy sprzęt sportowy. Inny sposób to zaaranżowanie regału na książki (warto, by współgrał on kolorystycznie z materiałem schodów i balustrady. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie oświetlenia punktowego i ustawienie obok wygodnego fotela do czytania).
  • Gdy schody znajdują się w przedpokoju, w niewielkiej odległości od drzwi wejściowych, umieścić możemy pod nimi wieszak na ubrania, szafkę na buty czy długą lawę, która dodatkowo przedłuży korytarz. Warto umieścić na niej kilka ozdobnych poduszek – dzięki temu przestrzeń ta stanie się bardziej komfortowa w użytkowaniu i przytulna.
  • Jeżeli ani w kuchni ani w łazience nie mamy miejsca na pralkę, możemy zaaranżować pod schodami mini – pralnię. Sprzęt i niezbędne detergenty najlepiej umieścić za dopasowaną kolorystycznie do wnętrza zasłonką.
  • Pod schodami zaaranżować możemy także przestrzeń dla nocujących u nas gości. Wystarczy, że wstawimy tam niewielką, rozkładaną sofę i stolik.
  • Schody w dużym holu lub piwnicy wykorzystać można również do przechowywania rowerów (ich zawieszenie umożliwią specjalne umocowania).

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ