Jak zaaranżować domową spiżarnię?

Jak zaaranżować domową spiżarnię?

Wydzielona przestrzeń na przechowywanie produktów spożywczych to doskonały sposób na utrzymanie porządku w kuchni.

0

By spiżarnia mogła spełniać swoją funkcję, musi być dobrze zaprojektowana. Poniższe porady pomogą w stworzeniu domowej spiżarni z prawdziwego zdarzenia.

Odpowiednia temperatura to podstawa

By w spiżarni powstał pożądany mikroklimat, powinna tam panować stała, niska temperatura nie przekraczająca 16 stopni Celsjusza. Wilgoć wynosić musi tutaj natomiast około 55 – 65%. Takie parametry możemy uzyskać projektując pomieszczenie jako nieogrzewane i bez dostępu światła dziennego. Niska temperatura sprzyja skraplaniu się pary wodnej, w związku z czym, by wilgoć mogła być odprowadzana na zewnątrz, należy zapewnić stały przepływ powietrza z naszej spiżarni. Na ścianie, pod sufitem znaleźć musi się kanał wentylacji grawitacyjnej oraz nawiewnik lub podcięcie w drzwiach.

Spiżarnia w piwnicy

Tradycyjna spiżarnia powinna posiadać masywne mury i podłogę wykonaną z materiału dobrze akumulującego ciepło. Najlepiej by znajdowała się w piwnicy, a jeśli nie jest to możliwe – w chłodniejszej części domu, najlepiej od strony północnej lub północno – wschodniej.

Spiżarnia przy garażu

Tego typu lokalizacja dobrze sprawdzi się w sytuacji, gdy spiżarnia ma nam głównie służyć do przechowywania zapasów, z których nie korzystamy na co dzień. Warto zaaranżować ją w przejściu między garażem a kuchnią i połączyć z wiatrołapem.

Spiżarnia przy kuchni

Sąsiadująca bezpośrednio z kuchnią spiżarnia to duże ułatwienie dla osoby przygotowującej posiłki – bez trudu może ona sięgnąć po potrzebne w danym momencie składniki lub przechowywać w niej gotowe potrawy tak, by nie zajmowały miejsca.

W takiej spiżarni najlepiej sprawdzą się regały wykonane pod wymiar oraz wiszące półki. Bardzo praktyczne jest także cargo, czyli rodzaj szafki kuchennej, do frontu której piętrowo przymocowane jest kilka metalowych koszy, które wysuwają się jednocześnie i na całą głębokość. Dzięki temu mamy pełen wgląd w aktualny stan zapasów.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ