Najlepsze panoramy w górach województwa śląskiego

Najlepsze panoramy w górach województwa śląskiego

0
INCITY.TV #Wszystkie Kolory Miasta
Wieża widokowa na Czantorii Wielkiej (Fot. Maoman, Wikipedia, CC BY-SA 4.0)

26Piękne widoki – to chyba najmocniejszy z magnesów, jakimi przyciągają nas góry. No bo jak logicznie wytłumaczyć wysiłek, jaki wkładamy, by dostać się na sam szczyt. Oto przegląd śląskich wierzchołków, które najhojniej mogą wynagrodzić nam trud włożony w pokonywanie własnych słabości.

Czantoria Wielka

Zalesiony szczyt Czantorii Wielkiej (995 m n.p.m.) popularny celem miłośników ładnych pejzaży stał się wtedy, gdy oddano do użytku wieżę widokową. Po wykupieniu biletu wstępu i pokonaniu odpowiedniej liczby metalowych stopni, przed łowcami ciekawych kadrów odsłaniają się całkiem niezłe perspektywy. Z platformy położonej 29 metrów nad ziemią, dostrzec można terytorium dwóch państw. Oprócz, znajdujących się na pierwszym planie, wzniesień Beskidu Śląskiego i Beskidu Morawsko-Śląskiego, także przemysłowe obiekty Rybnickiego Okręgu Węglowego oraz czeskich: Ostrawy, Hawierzowa i Karwiny. Dzięki kolejce krzesełkowej „Czantoria”, prowadzącej z Ustronia Polany, takimi widokami delektować może się każdy, niezależnie od kondycji.

Panorama ze Skrzycznego (fot. Fdolas, Wikipedia, CC BY-SA 3.0)
Panorama ze Skrzycznego (fot. Fdolas, Wikipedia, CC BY-SA 3.0)

Skrzyczne

Najwyższego wierzchołka Beskidu Śląskiego nie sposób pomylić z żadnym innym. A to za sprawą, charakterystycznej sylwetki, nieco przypominajacej hełm oraz sporego, bo mierzącego 87 metrów, nadajnika telewizyjnego, zainstalowanego na szczycie. Z tego wybitnego wzniesienia podziwiać można zarówno malownicze grzbiety okolicznych pasm, jak i – przy dobrej pogodzie – strzeliste sylwetki Tatr. Ciekawie prezentuje się też, leżący u jego podnóża, Szczyrk. Skrzyczne (1257 m n.p.m.) należy do najpopularniejszych i najbardziej dostępnych gór w województwie, a to za sprawą wyciągu krzesełkowego, dowożącego na szczyt narciarzy oraz spragnionych pięknych panoram turystów. Co powiecie na widok rozświetlonych dolin? Miłośnicy nocnych obserwacji, noclegu nie muszą szukać daleko – znajdą go w tutejszym schronisku PTTK.

Widok z Baraniej Góry (fot. autor)
Widok z Baraniej Góry (fot. autor)

Barania Góra

To jednocześnie najlepszy z punktów widokowych, położonych w obrębie… miasta. Tak wysoko sięgają, bowiem, granice Wisły. W podręcznikach szkolnych Barania Góra występuje w roli miejsca, gdzie swój początek ma najważniejsza rzeka w Polsce. Ale nie tylko źródła Wisły są magnesem przyciągającym turystów. Na mierzący 1220 m n.p.m. wierzchołek wspinają się też łowcy ciekawych ujęć. Katastrofa ekologiczna, pamiątką po której są kikuty wysuszonych drzew, odsłoniła spory kawał gór. Jeszcze więcej zobaczyć można z metalowej wieży widokowej. Uważny obserwator wyłowi tu wierzchołki Beskidu Śląskiego, Beskidu Małego i Beskidu Żywieckiego z dostojną Babią Górą, ale też nieco bardziej odległe: Beskid Makowski, Tatry, Góry Choczańskie, Małą Fatrę, Góry Strażowskie, Jaworniki i Beskid Śląsko-Morawski. Jeśli traficie na wyjątkowo dobrą przejrzystość powietrza, waszym oczom ukazać się mogą nawet sudeckie Jesioniki.

Ochodzita i Tyniok (Fot. Pudelek, Wikipedia, CC BY-SA 4.0)
Ochodzita i Tyniok (Fot. Pudelek, Wikipedia, CC BY-SA 4.0)

Ochodzita

Górująca nad Koniakowem Ochodzita (895 m n.p.m.), nie należy do najwyższych wzniesień Beskidu Śląskiego. Jej nieco peryferyjne położenie i brak drzew, sprawiają jednak, że tutejsza panorama zaliczana jest do najładniejszej w całych Beskidach Zachodnich. Według legendy, niegdyś z zalet tego wybitnego wierzchołka korzystać mieli zbójnicy, którzy wypatrywali swoich ofiar. Bez obaw! Zbójników już tu nie ma, a samo wzniesienie należy do łatwo dostępnych. Zaprowadzi was tam niewielka dróżka zaczynająca się nieopodal karczmy „Ochodzita”.

Widok z Wielkiej Raczy (fot. Dawid Cedler, Flickr, CC BY-SA 2.0)
Widok z Wielkiej Raczy (fot. Dawid Cedler, Flickr, CC BY-SA 2.0)

Wielka Racza

W naszym zestawieniu to punkt skrajny, znajdujący się na samym dole mapy, dokładnie na granicy ze Słowacją. Wielka Racza (lub – jak kto woli – Veľká Rača) sięga 1236 m n.p.m. i jest najwyższą kumulacją całej grupy wzniesień od południa zamykających Kotlinę Żywiecką. Z niewielkiej platformy widokowej wieńczącej szczyt, podziwiać można całkiem rozległą panoramę, a szczególnie ciekawie prezentuje się Mała Fatra. Znajdujące się nieopodal wierzchołka, Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy, jest w stanie przenocować każdego, kto delektując się pięknymi widokami, nieco zasiedział się na górze.

Widok z Góry Żar (fot. Kris Duda, Flickr, CC BY 2.0)
Widok z Góry Żar (fot. Kris Duda, Flickr, CC BY 2.0)

Góra Żar

Miejsce słynące z anomalii magnetycznych oraz doskonałych warunków do uprawiania paralotniarstwa i downhillu, odwiedzają też osoby nie szukające wcale mocnych wrażeń, ale doznań estetycznych. Niewysoka, bo mierząca 761 m n.p.m., Góra Żar, jest wierzchołkiem oferującym rozległą panoramę. Widać stąd nie tylko otoczoną pasmami, Kotlinę Żywiecką, ale również wijącą się nitkę Soły i dwa pobliskie jeziora. Zerkając na północ, dostrzeżemy miejscowości rozsiane na Wyżynie Śląskiej. By móc cieszyć oczy takimi obrazami, wcale nie trzeba wyciskać z siebie siódmych potów. Na szczyt wjechać można wygodną kolejką linowo-terenową z Międzybrodzia Żywieckiego.

Widok z Pilska na Tatry (fot. autor)
Widok z Pilska na Tatry (fot. autor)

Pilsko, czyli mały bonus

Na koniec punkt, który formalnie nie powinien się tutaj znaleźć. Mowa o Pilsku. Nazwa, z pewnością, jest Wam znana. Być może nie raz mierzyliście się z dosyć stromym podejściem zaczynającym się zaraz za Schroniskiem PTTK na Hali Miziowej. W dobie otwartych granic nie każdy musi wiedzieć, że wierzchołek znajduje się po stronie słowackiej, dokładnie 1100 metrów od granicy. No, ale czy dla takich widoków nie warto zrobić sobie krótkiej, zagranicznej wycieczki?

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ