Katowice – 15 miejsc, dla których musisz tam pojechać!

Katowice – 15 miejsc, dla których musisz tam pojechać!

Wybierasz się do stolicy województwa? A może masz gości i chcesz im pokazać nieznane Katowice. Katowice nie przez przypadek reklamują się i zapraszają odwiedzających hasłem “dla odmiany”.

0

Katowice przeszły ogromną metamorfozę i powoli wyrastają na lidera jeśli chodzi o ośrodki kulturalne i turystykę. Już nie miasto węgla i stali, ale miasto nowoczesne, tętniące życiem i zrewitalizowane. Przedstawiamy 15 intrygujących miejsc, które warto odwiedzić w Katowicach.

Muzeum Najmniejszych Książek Świata Zygmunta Szkocnego

Muzeum Najmniejszych Książek Świata znajduje się przy ulicy Traktorzystów 5 i mieści się w prywatnym mieszkaniu Zygmunta Szkocnego. To idealne miejsce dla fanów miejsc i muzeów nietypowych, które są dalekie do klasycznej sztuki.

W zbiorach znajduje się między innymi miniaturowe wydanie Alfabetu łacińskiego o wymiarach 0,8 na 1 milimetr, które trafiło do Księgi rekordów Guinnessa. Książka jest wielkości ziarnka maku, udało się w niej zmieścić 24 litery alfabetu łacińskiego. Zygmunt Szkocny, który zmarł w 2003 roku, pozostawił swoją spuściznę synowi, który do dziś oprowadza turystów po zbiorach swojego ojca. W muzeum znajdziesz 87 egzemplarzy książek w miniaturowym wydaniu, nad każdym tytułem praca trwała około 3 miesiące. Odwiedź Muzeum Najmniejszych Książek Świata po wcześniejszym umówieniu się przez telefon.

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

Na Plac Sejmu Śląskiego 2 udać powinni się wszyscy miłośnicy informatyki. To będzie nostalgiczna podróż w przeszłość, do świata starych komputerów.

Muzeum posiada w swoich zbiorach ponad 3900 eksponatów, aktualnie dla odwiedzających udostępniono około 260 komputerów. Ile czasu potrzebujesz, żeby odwiedzić wszystkie zakamarki? Licz na około 2 godziny zwiedzania z przewodnikiem. Ekspozycję podzielono na trzy epoki czasowe: lata 60.–70., lata 80. oraz lata 90. Po muzeum oprowadzają wolontariusze – pasjonaci starych technologii – zwiedzanie dla indywidualnych turystów odbywa się w sobotę o godzinie 15.

Wieża spadochronowa

W pięknym i malowniczym Parku Kościuszki znajduje się atrakcja numer 3. Czym wyróżnia się to miejsce i dlaczego znalazło się w naszym zestawieniu? Jest to jedyna istniejąca wieża spadochronowa w Polsce.

Obiekt został zbudowany w 1937 roku, pierwotnie wieża liczyła 50 m wysokości i była najwyższą wieżą spadochronową w Polsce. W latach 40. wieżę rozebrano i prawdopodobnie przetopiono. W latach 50. obiekt został odbudowany, ale w mniejszej skali – 35 metrów. W tamtym czasie wieżę wykorzystywano do szkolenia lotników i skoczków spadochronowych.

#harcerze #wieżaspadochronowa #inscenizacja #duma #niedziela

Post udostępniony przez Paulina Hamerlak (@paulinahamerlak)

Dla mieszkańców Katowic jest to symbol i bolesne wspomnienie walk o Katowice we wrześniu 1939 roku. Jedna z legend miejskich głosi, że grupa harcerzy przez kilkanaście godzin broniła wieży i powstrzymała żołnierzy Wehrmachtu. Żeby uhonorować obrońców Katowic co roku we wrześniu w Parku Kościuszki odbywają się festyny pod tym obiektem i inscenizacja historyczna „Wieża ’39”.

Katowice Strefa Kultury

W samym sercu Katowic znajdziesz Strefę Kultury. Lokalizacja? Centrum miasta: aleja Walentego Roździeńskiego. Na terenie Strefy znajdują są 4 obiekty kulturalno-rozrywkowe: Spodek, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskie. Lokalizacja – teren dawnej kopalni “Katowice” – została tak zaadaptowana, że stanowi jedną, spójną całość.

INCITY.TV Spodek Katowice Śląsk

Strefa Kultury jest dostępna cały rok, ale szczególnie w okresie wiosenno-letnim oraz w weekendy odwiedza ją najwięcej osób. Przy ładnej pogodzie z wieży widokowej Muzeum Śląskiego możesz obejrzeć fantastyczny widok na Katowice i okolicę. W Spodku i siedzibie NOSPR regularnie odbywają się koncerty, mecze, musicale. Jeśli twój ulubiony zespół lub drużyna sportowa planują zagrać w Katowicach, to doskonały pretekst, żeby odwiedzić to miasto (i minimum kilka innych atrakcji z naszego zestawienia).

Dom strachu Asylum

Atrakcja numer 5 jest zlokalizowana pod adresem 3 Maja 23. Na oficjalnej stronie internetowej możesz znaleźć taki opis: „Siedlisko pierwotnego zła w samym centrum Katowic! Asylum to po prostu dom strachu. Co cię tam czeka? Przejście przez szereg przygotowanych pomieszczeń, w której rezydenci – aktorzy – realizują scenariusz oparty na najmroczniejszych zakamarkach umysłów pacjentów szpitala psychiatrycznego”.

nigdy więcej..

Post udostępniony przez Donka (@dxnka)

Zagadki, doskonała aranżacja i efekty dźwiękowe, napięcie i atmosfera grozy – Asylum to obowiązkowy punkt dla każdego fana horrorów. Katowicki dom strachu jest oceniany jako najlepszy na Śląsku. Znajdziesz w sobie odwagę, żeby tam wejść?

Galeria Rondo Sztuki

Jest to galeria ASP, która działa od 2007 roku, właściwie w samym centrum Ronda im. gen. Jerzego Ziętka. W ciągu zaledwie dekady zdążyła się wpisać w kulturalną mapę Śląska. W Rondzie Sztuki znajdują się 2 galerie, w których regularnie odbywają się wystawy prac malarskich, graficznych, plakatu, ilustracji. W Rondzie Sztuki możesz trafić na koncerty – cykliczne wydarzenia pod nazwą Rondo Muzyki, dla fanów literatury Poczytalność, czyli cykl spotkań ze współczesnymi pisarzami. A najlepsze na koniec – wstęp do Ronda Sztuki i na wszystkie odbywające się tam wydarzenia jest bezpłatny.

Galeria Szyb Wilson

Kolejna galeria znajduje się pod adresem Oswobodzenia 1. Jest to teren byłego szybu kopalnianego „Wieczorek”. Jego historia sięga 1826 roku. Po zamknięciu kopalni teren został zaadaptowany na przestrzeń kulturalną. Galeria Szyb Wilson to prawie 2500 m2 powierzchni, na którą składają się 3 sale: Mała Galeria, Średnia Galeria i Duża Galeria.

#wielkanocnarowerze #fajnapogoda #mojekato #galeriawilson

Post udostępniony przez Przemek Golomb (PL, Katowice) (@przegol)

Miejsce służy promowaniu młodych talentów oraz artystów z przeróżnych dziedzin sztuki: malarstwa, grafiki, fotografii, performance’u. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Żeby zobaczyć spektakularną metamorfozę szybu kopalnianego w nowoczesną przestrzeń oraz wpuścić do swojego życia trochę sztuki.

 Mariacka

Mariacka w Katowicach to jedna z najważniejszych ulic w Śródmieściu. W 2008 roku ulica została przekształcona w deptak (najpopularniejszy imprezowy deptak na Śląsku dodajmy). Jest to ścisłe centrum Katowic, które bez względu na porę dnia czy nocy niemal zawsze tętni życiem. W ciepłe miesiące ogródki pełne są ludzi. Na Mariackiej organizowane są koncerty, pokazy, kiermasze. W słoneczny, ciepły dzień to idealne miejsce na spacer z rodziną lub swoją drugą połówką. Jeśli szukasz miejsca do skosztowania wysokoprocentowego trunku lub dobrego obiadu, to koniecznie zajrzyj na Mariacką.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice

To miejsce dla fanów sztuki współczesnej. Codziennie, poza poniedziałkiem galeria jest czynna od 10.00 do 18.00. W zależności od sezonu są tu organizowane wystawy monograficzne artystów, takich jak Henryk Waniek, Zdzisław Beksiński czy Leon Tarasewicz. Galeria organizuje również inne wydarzenia, takie jak warsztaty na temat sztuki współczesnej, spotkania, wykłady, zajęcia plastyczne. Atutem tego miejsca są tanie bilety i wygodna kanapa, na której możesz odpocząć lub kontemplować sztukę. Bilet wstępu do Galerii Sztuki Współczesnej BWA to 5,50 zł (normalny), 3 zł (ulgowy). W środy wstęp wolny dla młodzieży szkolnej i studentów.

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego

Lubicie muzykę klasyczną. Koniecznie odwiedźcie założoną w 1945 roku Filharmonię Śląska. Największy nacisk Filharmonia kładzie na promocję dorobku kompozytorów polskich m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego (patron tego miejsca). Wspiera młode talenty, realizuje Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Oferta programowa tego miejsca jest bardzo bogata: muzyka symfoniczna, chóralna, kameralna, organowa. Poza klasyką również odrobina nowoczesności. W repertuarze Filharmonii Śląskiej jest miejsce na współczesną muzykę w wydaniu symfonicznym – na przykład Queen lub Pink Floyd. Dla fanów filmów i bajek w ofercie znajdują się przedstawienia muzyczno-taneczne: Piękna i bestia i wiele innych.

BioBazar Huta Baildon

Kolejne miejsce, znajdujące się pod adresem Bracka 20, jest otwarte wyłącznie w środy i soboty. Co znajdziesz na BioBazarze? Niemal wszystko: owoce i warzywa, wędliny, mięso, ryby, nabiał, jaja, kasze, mąki, ryże, fasole, kawy, herbaty, soki, słodycze, wypieki. BioBazar znajduje się na terenie dawnej Huty Baildon, niedaleko Silesia City Center.

🥕🥔🍅🥑🍌🍎🍊🍯

Post udostępniony przez Jak ona gotuje? (@jakonagotuje)

Powstał z myślą o fanach produktów oznaczonych EKO i BIO. W każdą środę (9-17) i sobotę (7:30-15) czekają na ciebie smaczne i świeże produkty nie tylko spożywcze – również kosmetyki. Stali bywalcy bazarka polecają wizytę w sobotę, bo wtedy jest zdecydowanie większy wybór produktów. Zapachy i aromaty powodują, że nie chce się wychodzić. Podobno BioBazar uzależnia – ostrzegamy!

Muzeum Historii Gitary

Kolejna atrakcja znajduje się pod adresem Krzywa 4. Muzeum istnieje od kwietnia 2015 roku. W zbiorach znajduje się ok. 75 eksponatów z całego świata. Na większości instrumentów możesz zagrać. Pierwsze, co poczujesz po wejściu do muzeum, to zapach śliwkowego tytoniu z fajki, którą pali przewodnik Leszek. Jest profesjonalnym muzykiem, fanem strun, gryfów i pudeł rezonansowych. Zapewniamy, że każdego potrafi zarazić pasją do gitary. Chcesz zobaczyć lub zagrać na instrumentach z najodleglejszych zakamarków świata? Odwiedź Muzeum Historii Gitary. Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Dolina Trzech Stawów i Katowicki Park Leśny

Pod adresem Trzech Stawów kryje się jedno z najpiękniejszych miejsc w Katowicach. Warto je odwiedzić o każdej porze roku, ale zdaniem Katowiczan jest najpiękniejsza jesienią. Dolina graniczy z Muchowcem i Katowickim Parkiem Leśnym. Na terenie parku znajdziesz m.in. trasy rowerowe, rolkostradę, parking, przystań wodną z boiskami do siatkówki plażowej, stację roweru miejskiego. Park Leśny to największy obszar zielony w Katowicach. Jeśli szukasz spokoju na łamach przyrody, koniecznie odwiedź to miejsce.

Nikiszowiec

Przedostatnia atrakcja na naszej liście to osiedle Nikiszowiec. Piękne budynki z czerwonej cegły były niejednokrotnie plenerem filmowym w produkcjach m.in. Kazimierza Kutza, Radosława Piwowarskiego, Macieja Pieprzycy.

Nazwa Nikiszowiec pochodzi od szybu „Nikischacht”, a szyb od imienia barona niemieckiego – Nickischa von Rosenegkha. W skład Nikiszowca wchodzi połączonych ze sobą 9 budynków z czerwonej cegły, dodatkowo również kościół Świętej Anny. Ten kompleks jest nazywany przez Ślązaków „familokami”. Jest to obok Spodka najbardziej charakterystyczna atrakcja turystyczna Katowic. Nikiszowiec od 2006 roku jest częścią Szlaku Zabytków Techniki. W 2011 roku osiedle zostało wpisane na listę Pomników historii. Obecnie władze Katowic planują złożyć wniosek o wpisanie dzielnicy Nikiszowiec na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Punkt widokowy w MCK

Marzy ci się, żeby wejść na dach i obejrzeć Katowice z góry? To możliwe dzięki budynkowi Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. MCK jest zlokalizowane pomiędzy Spodkiem a ulicą Olimpijską.Na szczyt budynku prowadzą czarne schody wbudowane w pokryty trawą dach, na samej górze znajduje się taras widokowy i ławki. W razie deszczu nie zmokniesz, bo jest dach. Z tej perspektywy doskonale wygląda Strefa Kultury, wieżowiec Altus i Spodek. To ulubione miejsce wielu Katowiczan, przyciąga również rzesze turystów.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ