Sztukateria wraca na salony!

Sztukateria wraca na salony!

W zależności od potrzeb, są one w stanie optycznie powiększyć lub pomniejszyć pomieszczenie. Sztukaterie. Co powinniśmy wiedzieć na ich temat?

0

Sztukaterie, czyli dekoracje ścian kojarzące się dotychczas wyłącznie z pałacowymi wnętrzami, skutecznie nadadzą naszemu wnętrzu eleganckiego charakteru.

Krótka historia sztukaterii

Sztukaterie znane były już w starożytnej Grecji i Rzymie. Ich mieszkańcy powtarzali w nich kształty elementów nośnych budynków, jak zwieńczenia, kolumny, gzymsy czy belki oraz tworzyli ozdobne motywy geometryczne i organiczne. Sztukaterie zostały ponownie odkryte w XV wieku za sprawą znalezisk w rzymskiej rezydencji Nerona. Ogromną popularnością cieszyły się one również w epoce baroku, kiedy to królowały bogato zdobione dekoracje rzeźbiarskie. Lekkie elementy ze stiuku z powodzeniem zastępowały drogocenne, kamienne rzeźby.

Sztukateria dziś

Technika tworzenia sztukaterii praktycznie nie uległa zmianie od czasów starożytności, lecz obecnie zamiast stiuku, czyli mieszanki gipsu, wapnia oraz piasku marmurowego, do jej formowania stosuje się gips ceramiczny. Po stworzeniu modelu powstaje forma do wielokrotnego użycia będąca jej negatywem.

Mocowane na gips elementy sztukaterii, jak rozety czy gzymsy pokrywa się środkami utwardzającymi, a po zagruntowaniu higroskopijnego tworzywa maluje na wybrany kolor.

Co ciekawe, wykończone w ten sposób wnętrza uzyskują o nawet 20% wyższą wartość na rynku nieruchomości.

Aranżacyjne triki z wykorzystaniem sztukaterii

  • Znajdujące się przy suficie gzymsy mogą skutecznie optycznie podwyższyć lub obniżyć wnętrze. Kluczową rolę odgrywa tutaj ich masa oraz to, w jakim stopniu przykrywają płaszczyzny.
  • Linie poziome sztukaterii obniżają wysoki pokój, pionowe natomiast, nadadzą mu strzelistego charakteru.
  • Pasy gipsowych ornamentów mogą skutecznie podzielić pomieszczenie lub wyeksponować jego fragment. Stanowią także świetny sposób na wykończenie krawędzi na styku ścian i drzwi czy okien.
  • Umiejętnie położona sztukateria jest w stanie optycznie zmniejszyć krzywizny ścian.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ