Dom w stylu stodoły – jak go zaaranżować?

Dom w stylu stodoły – jak go zaaranżować?

Skąd wzięła się moda na realizacje typu "stodoła" i w jaki sposób urządzić taką przestrzeń?

0

We współczesnej architekturze jednorodzinnej dominują dwie tendencje – w centrach miast najczęściej można spotkać się z nowoczesnymi, piętrowymi willami, podczas gdy poza ich granicami królują projekty inspirowane klasycznymi, wiejskimi budowlami takimi, jak stodoła.

Krótka historia

Pomysł na adaptowanie niecodziennych lokali do własnych potrzeb sięga lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku, kiedy to w Wielkiej Brytanii doszło do masowej likwidacji składów towarowych. Początkowo korzystała z nich wyłącznie artystyczna bohema, lecz z czasem zaczęto je przerabiać na budynki mieszkalne.

Moda na mieszkanie w tego typu oryginalnych wnętrzach swoje apogeum osiągnęła około 10 lat, co związane było między innymi z wysokimi cenami nieruchomości na Wyspach.

Stodoła w dwóch wersjach

Do wyboru mamy tutaj modernizację oryginalnego budynku albo projekt, który jedynie nawiązuje swoim stylem do wyglądu prawdziwej stodoły.

Zaletą pierwszego z rozwiązań jest niemała oszczędność – fundamenty oraz ściany nośne są tutaj bowiem już wybudowane; wystarczy je jedynie odpowiednio zaadaptować. W większości przypadków niezbędne będzie wzmocnienie konstrukcji, wymiana dachu, docieplenie i wykonanie dodatkowych instalacji. Adaptując stodołę do indywidualnych potrzeb, zyskujemy możliwość wykorzystania jedynych w swoim rodzaju elementów architektury dawnej, jak drewniane stropy czy oryginalne cegły.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na budowę od zera domu inspirowanego stodołą, mamy większe pole do popisu. W takich projektach nierzadko rezygnuje się z tworzenia piętra, co sprawia, że zyskujemy wrażenie większej przestrzeni. Często stosuje się tutaj również duże, efektowne przeszklenia z widokiem na pobliską zieleń. Najlepiej, by były one zwrócone na południe, dzięki czemu będziemy mogli oszczędzić dużą ilość energii na oświetlenie i ogrzanie wnętrza.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ