Zasady i zalety gotowania na parze

Zasady i zalety gotowania na parze

Wbrew pozorom, woda nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem w kuchni. Klasyczne gotowanie pozbawia bowiem potrawy wielu cennych składników odżywczych. Oprócz tego, przyrządzanie posiłków w wodzie sprawia, że część cennych witamin i minerałów zostaje we wrzątku, który wylewamy po skończonym gotowaniu.

0

Gotowanie na parze jest najlepszą metodą na zachowanie naturalnego smaku, koloru i konsystencji produktów.

Korzystając z parowaru lub specjalnych nakładek na garnki, nie potrzebujemy stosować soli, oleju, masła czy margaryny (w zupełności wystarczająca będzie tutaj mieszanka ulubionych ziół), co sprawia, że przyrządzane przez nas posiłki stają się zdrowsze i bardziej lekkostrawne.

Gotując na parze nie musimy się także obawiać, że potrawa wykipi lub przypali się w trakcie jej przygotowywania.

Ten sposób przyrządzania dań to oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy. Tego typu gotowanie jest szybsze, a co za tym idzie – bardziej efektywnie. Z pomocą parowaru obiad jesteśmy w stanie ugotować w przeciągu zaledwie 20 minut.

Co i jak gotować na parze?

Na parze gotować możemy zarówno drób, ryby, owoce morza, jak i ryż, kaszę, warzywa oraz owoce.

Stosując specjalne nakładki na garnek, pamiętajmy aby umieścić je co najmniej 2-3 centymetry nad powierzchnią wrzątku w taki sposób, aby woda nie dotykała składników. Pokrywka powinna przylegać, dzięki czemu para nie wydostanie się przez szczeliny, a wnętrze naczynia nie straci ciepła. Gdy zdecydujemy się na metodę warstwową, pamiętajmy, by mięso umieścić na spodzie, a nad nim – warzywa.

Nie zapominajmy również o przerwach pomiędzy porcjami jedzenia – umożliwią one swobodne krążenie pary. Warzywa i owoce najlepiej gotować w całości, ewentualnie w możliwie jak największych częściach – dzięki temu będziemy mieli gwarancję zachowania zarówno składników odżywczych, jak i konsystencji oraz aromatu. Przyprawy warto dodać jeszcze przed rozpoczęciem gotowania.

 

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ