Czym się kierować kupując garnki

Czym się kierować kupując garnki

Żadna kuchnia z prawdziwego zdarzenia nie może się obyć bez kompletu garnków. Jakie materiały stosuje się do ich produkcji i czym różnią się one od siebie? Odpowiedź – poniżej.

0

Do wybory mamy tutaj garnki:

  • Aluminiowe – do ich głównych zalet zaliczyć można dużą wytrzymałość (nawet dwukrotnie większą od stali) oraz możliwość używania w piekarniku w temperaturze do 180 stopni Celsjusza. Niestety, nie każdy tego typu garnek można stosować na płytach indukcyjnych. Oprócz tego, szybko tracą one ciepło.
  • Stalowe – garnki tego typu są odporne na zarysowania, dobrze przewodzą ciepło, nie reagują z kwaśnymi substancjami i nadają się do stosowania na kuchenkach indukcyjnych. Do ich wad zaliczyć można natomiast wolne nagrzewanie i właściwości alergogenne.

  • Szklane – dobrze przewodzą ciepło, nie pochłaniają i nie oddają zapachów. Jednocześnie, nie są zbyt odporne i szybko tracą ciepło.Żeliwne – takie garnki są bardzo trwałe, dobrze przewodzą ciepło i długo trzymała temperaturę. Ich główna wada to natomiast fakt, nie należą do najlżejszych i najtańszych.
  • Miedziane – garnki wykonane z tego materiału są wytrzymałe i przez długi czas utrzymują wysoką temperaturę. Niestety, sporo kosztują, są ciężkie i wymagają specjalistycznej pielęgnacji.

Powłoki

Odgrywa ona równie dużą rolę, co materiał, z którego został wykonany garnek – to właśnie ona ma bowiem bezpośredni kontakt z przygotowywanym jedzeniem.

Na rynku dostępne są garnki z powłokami:

  • Emaliowanymi – tę metodę zabezpieczania garnków stosuje się w szczególności w tych szklanych i stalowych. Emalia jest antybakteryjna, odporna na działanie kwasów i substancji zasadowych, a co więcej – nie zawiera szkodliwych substancji.
  • Teflonowymi – takie garnki umożliwiają smażenie bez dodatku tłuszczu. Niestety, teflon łatwo zarysować, a po uszkodzeniu nie nadaje się do ponownego użycia.
  • Tytanowymi – tego typu powłoka jest bardzo trwała i odporna na substancje kwasowo – zasadowe
  • Ceramicznymi – to powłoki naturalne, wysokiej jakości, które nie przywierają i nie reagują z potrawami.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ