Tarta doskonała

Tarta doskonała

Tarta to słynny francuski przysmak, który dobrze smakuje w wersji zarówno na słodko, jak i wytrawnej. O czym warto pamiętać podczas jej przyrządzania?

0

Do upieczenia bazy do tarty najlepiej posłużyć się mąką pszenną, która doskonale sprawdza się w przypadku wszystkich ciast kruchych i półkruchych. Aby nadać mu dodatkowej chrupkości, możemy ją połączyć z odrobiną mąki ziemniaczanej. By mieć pewność, że ciasto będzie odpowiednio napowietrzone, przed dodaniem kolejnym składników przesiejmy ją.

Wysokiej jakości tłuszcz

Kluczowy składnik każdego kruchego ciasta do tłuszcz. Jako baza do tarty najlepiej sprawdzi się masło o dużej zawartości tłuszczu. Przed dodaniem go do mąki, schłodźmy je, co zapewni ciastu odpowiednią kruchość. Najlepiej zrezygnować tutaj z margaryny lub oleju – nie uzyskamy wówczas odpowiedniej konsystencji spodu.

quiche Lorraine

Bez jajka ani rusz

Przygotowując ciasto możemy się posłużyć zarówno całym jajkiem, jak i samym żółtkiem. Pamiętajmy jedynie, by ograniczyć ilość białka – powoduje ono twardnienie masy, która powinna być możliwie jak najbardziej krucha.

Cukier lub sól

Przygotowując słodką tartę, dodajmy do niej cukru pudru. Jako że kruche ciasto wypieka się krótko, zwykły cukier mógłby nie zdążyć się w nim rozpuścić. W przypadku tarty wytrawnej, sięgnijmy po sól drobnoziarnistą.

Krótki czas wyrabiania

Kruche ciasto na tartę nie lubi intensywnego, długiego wyrabiania. Skutecznie skrócimy ten czas, łącząc ze sobą wszystkie składniki przy pomocy szerokiego noża – unikniemy w ten sposób kontaktu ciasta z ciepłymi dłońmi. Po wyrobieniu, wstawiamy je do lodówki na około 45 minut.

Przydatny widelec i…fasola

Wyłożone do formy ciasto nakłuwamy widelcem – dzięki temu podczas pieczenia nie zacznie się podnosić. Następne wykładamy je folią aluminiową i dociskamy wsypując na całą powierzchnię fasolę lub groch. Sprawią one, że boki ciasta nie spłyną. Po upływie 15 minut ściągamy folię i wkładamy z powrotem do piekarnika.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ