Kupujemy ekspres przelewowy

Kupujemy ekspres przelewowy

Pozostajemy w temacie kawy. Zapraszamy Was na serię artykułów dotyczących wszystkiego co pomoże nam zaparzyć dobrą kawę.

0

Na rynku dostępne są rozmaite modele ekspresów. Z myślą o miłośnikach tak zwanej kawy po turecku, czyli zalewanej wrzątkiem, powstała ich wersja przelewowa. Co warto wiedzieć na jej temat?

Zasada działania ekspresu przelewowego

Ekspres przelewowy działa w następujący sposób – w pojemniku na kawę umieszczamy filtr, a następnie wsypujemy do niego uprzednio odmierzoną porcję kawy. Do wyboru mamy pojemniki obrotowe, wysuwane oraz podwieszane. Co do filtrów, to najczęściej spotkać można się z tymi wykonanymi z papieru. Każdy ekspres przelewowy wyposażony jest także w trwały filtr siatkowy.

Równie ważnym elementem opisywanego urządzenia jest zbiornik na wodę ze skalą, na której zaznaczone są pojemności odpowiadające filiżance dużej, małej lub jej wielokrotności. Jego wielkość, w zależności od modelu, może się wahać od 300 mililitrów do 2 litrów.

Ze zbiornika woda jest pobierana do komory grzewczej, w której dochodzi do jej zagotowania. Następnie, przy pomocy rurki wrzątek jest doprowadzany do pojemnika z kawą. Tak przygotowany napar ścieka następnie do dzbanka przez znajdujący się w komorze otwór. Pod dzbankiem znajduje się płyta grzewcza umożliwiająca cieszenie się ciepłym napojem nawet przez 4 godziny.

przelewowy
źródło: ebay.com
W sam raz dla początkujących

Ekspres przelewowy to urządzenie bardzo proste w obsłudze – zadanie użytkownika ogranicza się tutaj bowiem do wciśnięcia przycisku uruchamiającego sprzęt. Niektóre modele mogą być jednak wyposażone w dodatkowe funkcje, jak wybór mocy kawy czy informowanie o zbierającym się kamieniu.

Czyszczenie

Gdy w komorze grzewczej naszego ekspresu przelewowego zaczął zbierać się kamień, z łatwością usuniemy go przy pomocy specjalnych płynów lub tabletek odkamieniających. Uwaga! Nigdy nie zanurzajmy całego urządzenia w wodzie – poszczególne jego elementy, jak pojemnik na wodę, dzbanek czy trwały filtr możemy z powodzeniem wyczyścić w zmywarce. Do mycia obudowy najlepiej sprawdzi się wilgotna szmatka nasączona łagodnym detergentem. Dzięki regularnemu czyszczeniu ekspresu będziemy mogli być pewni, że posłuży nam on przez długi czas.

przelewowy
źródło: everythingsimple.com
Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ