Czym się kierować wybierając kawiarkę?

Czym się kierować wybierając kawiarkę?

Pozostajemy w temacie kawy. Zapraszamy Was na serię artykułów dotyczących wszystkiego co pomoże nam zaparzyć dobrą kawę.

0

Kawiarka to urządzenie nazywane inaczej kupresem, kafetierką, moką czy makinetką. Ostatnie ze słów wywodzi się od włoskiego „macchinetta del caffe”, czyli „ekspres do kawy”. To właśnie w słonecznej Italii, w 1933 roku powstała pierwsza na świecie kawiarka. Jakie parametry warto wziąć pod uwagę przy jej wyborze?

Kawiarka – co to takiego?

Kawiarka to, najprościej mówiąc, urządzenie przypominające niewielki czajnik, które składa się z dolnego zbiornika na wodę, lejka z sitkiem oraz górnego zbiorniczka na gotową kawę. Działa ona za sprawą ciśnienia wypychającego zagrzaną wodę do górnego zbiornika, które przechodząc przez sitko z kawą zmienia się w kofeinowy napój. Do urządzenia należy wsypać taką ilość kawy, by sitko było pełne; nigdy nie należy jej ubijać. Na rynku dostępne są modele, z których można korzystać na kuchenkach gazowych, elektrycznych oraz indukcyjnych. Spotkać można się także z elektrycznymi kawiarkami umieszczonymi na specjalnej podstawce.

kawiarka
źródło: FolkLovers.pl
Rodzaje kawiarek

Kawiarka występuje w trzech głównych rodzajach. Do wyboru mamy model:
*Aluminiowy – cechuje się niską ceną i kanciastym kształtem. Do jej produkcji wykorzystuje się bezpieczny dla zdrowia, przebadany, certyfikowany stop. Poza standardową wersją aluminiowej kawiarki spotkać można się również z modelami wyposażonymi we wprasowane, indukcyjne dno.
*Stalowy – postawić możemy na jego wersję klasyczną lub bardziej nowoczesną. Może mieć ona kształt kanciasty lub okrągły. Taka kawiarka jest bardzo łatwa w czyszczeniu – wystarczy, że umyciu umyjemy urządzenie pod bieżącą wodą i pozostawiamy rozkręcone.
*Ceramiczny – takie kawiarki spotyka się najrzadziej. Górny pojemnik na zaparzoną kawę wykonany jest tutaj z ceramiki.
Wielkość

Przed kupnem kawiarki zastanówmy się, ile osób będzie z niej korzystać na co dzień. Uwzględnijmy tutaj również fakt, że przyrządzana w niej kawa ma znacznie mniejszą objętość od tej robionej w klasycznym ekspresie ciśnieniowym. Najczęściej przyjmuje się przelicznik, zgodnie z którym z 4 porcji espresso uzyskuje się 2 szklanki naparu. Kierować możemy się również podaną przez producenta pojemnością w mililitrach.

kawiarka
źródło: prezenty.pl

Ilość kaw, jaka może zostać przyrządzona w danym urządzeniu, uzależniona jest również od materiału, z jakiego zostało wykonane – te z aluminium są w stanie przygotować nawet 18 filiżanek, w przypadku stalowych jest to nie więcej niż 10. Co ważne, w kawiarce nie powinno się parzyć mniejszej porcji kawy niż ta, do której przeznaczony jest zakupiony przez nas model – może to wpływać negatywnie na smak uzyskanego napoju. Związane jest to z ciśnieniem i proporcjami, jakie muszą zostać zachowane podczas przygotowywania kawy. Niektóre modele są wyposażone w specjalne, niezwykle przydatne, reduktory umożliwiające zaparzenie jedynie połowy objętości urządzenia.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ