Jak prawidłowo oświetlić łazienkę?

Jak prawidłowo oświetlić łazienkę?

Dobre oświetlenie łazienki jest jedną z najważniejszych i najtrudniejszych rzeczy do wykonania podczas remontu. Jak dobrze dobrać oświetlenie?

0

W łazience potrzebne jest kilka źródeł światła tak, by każda z jego stref była dobrze oświetlona. O czym warto pamiętać urządzając to pomieszczenie? Poniżej kilka przydatnych porad.

Ile i jakie źródła światła są potrzebne w łazience?

W łazience niezbędne będzie w pierwszej kolejności światło ogólne, które będzie w sposób równomierny oświetlać wszystkie powierzchnie bez zbędnych cieni i kontrastowych obszarów. Oprócz tego, zadbać należy o dobre oświetlenie lustra oraz umywalki. Do oświetlenia wanny czy kabiny prysznicowej w zupełności wystarczające będzie łagodne światło miejscowe.

łazienka
źródło: Home Stories A to Z

Jako źródła światła zastosować możemy świetlówki lub halogeny, pamiętając, że te ostatnie nie sprawdzą się w przypadku lustra, jako że powodują powstawanie cieni na twarzy. Wszystkie oprawy wykorzystane w łazience muszą być wyposażone w wodoszczelną obudowę.

Dlaczego oświetlenie ogólne jest tak ważne w łazience?

Dobre oświetlenie ogólne sprawdzi się zarówno podczas regularnych porządków, jak i w czasie wykonywania codziennych czynności higienicznych, jak robienie makijażu czy golenie się.
Zgodnie z normami, do oświetlenia ogólnego łazienki o powierzchni 6 metrów kwadratowych potrzebować będziemy żarówki o mocy 75 W.

łazienka
źródło: designbaie.ro

Jako oświetlenie ogólne dobrze sprawdzi się plafoniera z kloszem dobrze przepuszczającym światło zlokalizowana w centralny miejscu sufitu. Zdecydować możemy się również na oprawy na żarówki halogenowe lub zwykłe, umieszczone w suficie podwieszanym. W łazience, której powierzchnia nie przekracza 10 metrów kwadratowych, w zupełności wystarczające będą 3-4 oprawy z żarówkami o mocy 50 W.

Idealne oświetlenie lustra, czyli jakie?

Jako że w lustrze powinniśmy się dobrze widzieć, światło musi padać na osobę przeglądającą się w nim i jednocześnie oświetlać jej twarz bez zmiany koloru. Do tego celu najlepiej sprawdzą się dwie oprawy symetryczne ulokowane po obu stronach lustra. Dobrym rozwiązaniem będą tutaj kinkiety z zamkniętymi kloszami i świetlówkami. Inne rozwiązania to kilka niewielkich opraw nad górą krawędzią i po obu stronach lustra w odległości około 5 – 10 centymetrów od jego ramy, oprawy halogenowe wpuszczane w sufit podwieszany lub regulowane reflektorki nad lustrem.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ