Jak usmażyć perfekcyjny stek?

Jak usmażyć perfekcyjny stek?

Podobno to, że zimą przybieramy trochę na wadze to rzecz zupełnie normalna. Sprawdźcie zatem nasz przepis na idealny stek. Smacznego!

0
źródło: ilviaggiante

Przygotowanie steka nie jest tak trudne, jak wielu z nas mogłoby się wydawać. Wystarczy, że poznamy podstawowe zasady, które należy stosować podczas przyrządzania tego przysmaku.

Mięso na stek i stopnie jego wysmażenia

Stek możemy przyrządzić z polędwicy, rostbefu lub antrykotu.
Wyróżnia się cztery stopnie jego wysmażenia:
*Rare – krwisty stek, którego skórka jest chrupka, a wnętrze prawie surowe.
*Medium rare – średnio krwisty stek, którego mięso delikatnie brunatnieje, zamieniając się w jaskrawoczerwony kolor.
*Medium – średnio wysmażony. Jego mięso jest jędrne i ma brunatnawą barwę.
*Well done – mięso całkowicie wysmażone w środku.

stek
źródło: Traeger Grills
Niezbędne akcesoria

*Patelnia – grillowa, ze stali nierdzewnej, ceramiczna lub żeliwna.
*Szczypce i łopatka – najlepiej drewniana.
*Tłuszcz – najlepiej do tego celu sprawdzi się olej słonecznikowy lub rzepakowy, klarowane masło lub oliwa rafinowana, nigdy extra virgin.
*Przyprawy – sól i pieprz.

Smażenie steka krok po kroku

Mięso na stek należy wyjąć z lodówki na co najmniej pół godziny przed smażeniem. Następnie dokładnie je myjemy, oczyszczamy z błon i osuszamy ręcznikiem papierowym. Równomiernie solimy jedną stronę mięsa (w pierwszej kolejności tę, na której będziemy smażyć). Na rozgrzanej patelni rozprowadzamy tłuszcz i delikatnie kładziemy na niej mięso (nie należy jej przykrywać pokrywką).

stek
źródło: Shawn Williams | Kitchen Swagger

Po wyłożeniu, nie ruszamy go – w przeciwnym wypadku straci aromat i będzie suche w środku. Chcąc obrócić stek, oprószamy solą jego zewnętrzną stronę i przekładamy go przy pomocy szczypiec lub łopatki. Nie nakłuwamy mięsa widelcem – straci wówczas swój cenny smak i aromat.

Smażymy stek do stopnia, jaki chcemy uzyskać. Dopiero po zdjęciu go z patelni, doprawiamy przysmak pieprzem (w połączeniu z tłuszczem mięsem powoduje on spalanie). Przed pokrojeniem go, odczekujemy około 5 minut (jest to konieczne, by soki przestały w nim wrzeć).

 

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ