Rafał Wypior – niemożliwe nie istnieje!

Rafał Wypior – niemożliwe nie istnieje!

Ruda Śląska to miasto specyficzne. Specyficzne – bo tu najpierw przyznajemy się do dzielnicy, dopiero później do samego miasta. Rafał Wypior jest dobrym przykładem na to, że miłość do dzielnicy przekuć można w wiele inicjatyw zmieniających realia.

0
źródło: archiwum prywatne

Zaczęło się latem – Siedziałem na ławce w naszym kochłowickim parku i stwierdziłem, że chyba czas spróbować wyjść do ludzi i zagospodarować jakoś wolny czas, tak aby nie musieli wyjeżdżać w poszukiwaniu czegoś ciekawego. No i w ten sposób udało nam się zrobić pierwszą Noc Świętojańską na plantach – mówi Rafał Wypior, prezes stowarzyszenia „Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska”. Prócz Nocy Świętojańskiej był cykl kin letnich pod chmurką, targi garażowe, gry i zabawy z bańkami mydlanymi dla dzieci, wieczory z planszówkami.

Dzięki tym inicjatywom kochłowickie planty stały się swoistym centrum aktywności mieszkańców. – Nasz kochłowicki park to też miejsce gdzie przy współpracy z jedną fundacji zorganizowaliśmy pierwsze strojenie społecznej choinki, później zaś zorganizowana została wigilia dla mieszkańców. Jednym z przykładów takiej spontaniczności było roznoszenie po dzielnicy Betlejemskiego Światełka Pokoju, czy Sylwester na plantach którego ideą było spotkanie się z kochłowiczanami.

#KochLove

Zaczęło się jednak mniej lokalnie, bardziej miejsko. W październiku 2016 roku wraz z Młodzieżową Radą Miasta stowarzyszenie zorganizowało „Tour de Ruda” – rajd rowerowy ulicami Rudy Śląskiej. Start w administracyjnym centrum miasta – meta w Kochłowicach.

kochlove
źródło: Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska

I właśnie tu skupiają się główne działania Rafała i całego stowarzyszenia. – W 2017 roku naprawdę dużo udało się zrobić i trochę odmienić szarą okolicę. Kochłowice od ponad 650 lat, a od roku #KochLove, bo tak przypadkiem wymyśliłem potoczną nazwę tej dzielnicy, to miejsce które w moich marzeniach jest areną wielkich inicjatyw, szalonych pomysłów, zaangażowania mieszkańców i robienia rzeczy jakich nikt do tej pory tu nie zrobił. Czy się udało choć w części zrealizować ten pomysł? Myślę, że tak! Mieszkańcy pozytywnie wypowiedzieli się w ankiecie która przez chwilę obiegła internet, poznałem ich opinię na temat inicjatyw, a co jeszcze lepsze – podzielili się swoimi marzeniami, które mam nadzieję, że zrealizujemy w tym roku!

kochlove
źródło: Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska

To co chyba najważniejsze – to zintegrowanie mieszkańców. W czasach gdy żyjemy szybko trudno jest zbudować wzajemne sąsiedzkie relacje. Efekt 1651 polubień na Facebooku. Tytuł „Unikalnego 2017”. Został także wybrany „Lokalnym bohaterem” prowadzonej w województwie śląskim akcji „Tu działamy”. – Zawsze powtarzam że w prostocie tkwi moc. A bycie społecznikiem uzależnia, chce się jeszcze więcej i więcej robić i zmieniać, przy okazji chcę tym nastawianiem zarażać innych. Cieszę się na samą myśl, że przed nami kolejne lato, pomysłów jest sporo, a chętnych jeszcze więcej.

#CiepłoDzielnia #JadłoDzielnia

Zanim jednak przyjdzie lato, a na Plantach rozgoszczą się planszówki czy wyprzedaż garażowa czeka nas kilka chłodniejszych miesięcy. Rafał i stowarzyszenie jednak nie zapadają w sen zimowy. Rusza kolejna edycja „CiepłoDzielni” – akcji, w której każdy może pomagać odwieszając ubrania na wieszakach i dzieląc się nimi z potrzebującymi. Rusza także „JadłoDzielnia” – To wielkie wyzwanie trwające od listopada, dzięki mieszkańcom ten pomysł staje się faktem. Bo to właśnie oni wpłacili środki na budowę budki do dzielenia się żywnością, a już 20 stycznia planujemy jej otwarcie.

kochlove
źródło: Lepsze Kochłowice. Lepsza Ruda Śląska
„Chaos pełen idei”

– Często się śmieję jak pomyśle sobie o chaosie jaki panuje kiedy coś robię, większość z nas lubi mieć porządek i przejrzystość w tym co organizuje. Ja podchodzę do tego zupełnie inaczej, u mnie panuje czysty spontan! Mieszkańcy, znajomi, rodzina pytają mnie skąd biorę pomysły na te akcje, ja zawsze odpowiadam, że nie wiem, samo przychodzi – podkreśla Rafał.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ