Wybieramy oświetlenie do sypialni

Wybieramy oświetlenie do sypialni

Jak pokazują badania, każdy z nas przesypia około 1/3 swojego życia. W związku z tym, urządzaniu sypialni warto poświęcić nieco więcej czasu.

0

W sypialni nie tylko śpimy, lecz także czytamy, a niekiedy również jemy czy pracujemy. Jak dopasować oświetlenie do takiego wnętrza, by sprawdziło się podczas różnych aktywności?

Lampa wisząca

To niezbędny element każdej sypialni. Zawisnąć może ona w centralnym punkcie sufitu lub nad dolną częścią łóżka. Dobre rozwiązanie to model o lekkiej formie, który będzie łagodnie rozpraszać i zmiękczać światło, nie męcząc jednocześnie oczu. Warto postawić na lampę z materiałowym abażurem, na przykład bawełnianym czy lnianym. Pamiętajmy tu również o odpowiednio dobranej żarówce, dającej ciepłe, zbliżone barwą do dziennego, światło. Ciekawym pomysłem będzie również regulowany ściemniacz, dzięki któremu będziemy mogli dopasowywać do aktualnych potrzeb panujący w sypialni nastrój.

Lampki nocne

Kolejny element, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie sypialni. Największą popularnością cieszą się lampy stołowe umieszczone na stolikach nocnych. Wybierając je, pamiętajmy, by dolna krawędź abażuru znajdowała się nie wyżej niż 50 centymetrów od poziomu materaca – w ten sposób zapewnimy maksymalny komfort naszym oczom, które nie będą się męczyć podczas czytania.
Alternatywą dla nich mogą być kinkiety ścienne dające światło kierunkowe. Gdy skierujemy ich źródło ku górze, sprawimy, że nasza sypialnia będzie wyglądała na optycznie większą. Kiedy będą świecić na dół, sufit wizualnie się obniży, a w sypialni zapanuje przytulna, romantyczna atmosfera. Do kinkietów najlepiej sprawdzą się żarówki o mocy 25 lub 40 W.

Lampa podłogowa

Wykorzystać można ją zarówno w roli światła pomocniczego, jak i praktycznej lampki do czytania. Modele z przezroczystym kloszem optycznie powiększą wnętrze, a te dające światło skierowane na sufit, podwyższą optycznie sypialnie. Lampka podłogowa może stać przy łóżku, lub tworzyć przytulny kącik do czytania razem z wygodnym fotelem i stolikiem.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ