Smog vs my! Damy radę?

Smog vs my! Damy radę?

Nie jest dobrze. Na 33 najbardziej zanieczyszczone miasta w naszym kraju, aż 14 leży w województwie śląskim. A smog, co roku przyczynia się do śmierci ponad 44 tys. Polaków.

0
źródło: www.facebook.om/rubensZbytomia

Smog to połączenie niekorzystnych warunków pogodowych i dużej ilości pochodzących z kominów gospodarstw domowych zanieczyszczeń. To tak w encyklopedycznym skrócie.

Tak bardziej obrazowo – to „mgła”, która mocno wpływa na nasze zdrowie. „Mgła” w skład której wchodzą trujące gazy i pyły: pył zawieszony PM 2,5; pył zawieszony PM10; tlenki azotu (NOx); dwutlenek siarki (SO2); tlenek węgla (CO).

Szlachetne zdrowie …

Smog mocno wpływa na nasze zdrowie. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem naraża nas między innymi na: choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia, osłabienie układu odpornościowego czy choroby układu krwionośnego.

Śląsk walczy

Aż 14 z 33 najbardziej zanieczyszczonych polskich miast znajduje się w województwie śląskim. Częścią planu, który ma zatrzymać smog w śląskim, jest uchwała antysmogowa, regulująca spalanie paliwa złej jakości w przestarzałych piecach. Aby przyniosła skutek, potrzebna jest edukacja wszystkich mieszkańców w kwestii problemu smogu i ich aktywna postawa.

Brajanek, Dżesika i Marian Dziędziel

A pomysłów jak trafić do mieszkańców jest wiele. W akcję mocno zaangażował się Roobens był z Bytomia. W charakterystyczny dla siebie sposób namawia do ekologicznego palenia w piecach. Przykład? Proszę bardzo:

„Za bajtla straszyli nos bebokiem, tera straszom SMOGIEM. Ino, że beboka niy ma, a SMOG po prowdzie jest!

Na 33 nojbarzij zasmorodzone polskie miasta, aż 14 jest u nos. Pierwsi nazwiymy smog i nakopiymy mu do rzici.”

Całość oczywiście „doprawiona” grafiką

smog
źródło: www.facebook.om/rubensZbytomia

Inny sposób na walkę ze smogiem (ale równie dobry) ma „Gmina z dobrą energią”. Ukazał się własnie trzeci spot promujący akcję #NieTrujSąsiada!

Tym razem w kampanii udział wzięli Marian Dziędziel oraz zespół Tabu.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ