Leonidy na niebie – spójrzcie na gwiazdy

Leonidy na niebie – spójrzcie na gwiazdy

Jeśli wybieracie się na piątkową imprezę, albo wracać będzie późno z pracy radzimy spojrzeć w niebo. W nocy z 17 na 18 listopada obserwować będzie można Leonidy.

0
źródło: camping-places-hacks.org

Meteory należące tego roju są rekordzistami pod względem prędkości z jaką wpadają w ziemską atmosferę. Pędzą wielokrotnie szybciej niż pociski karabinowe – ponad 72 kilometry na sekundę. Co roku nasza planeta zderza się aż z 13 tonami tych meteorów. Największe okruchy materii mają średnicę 10 milimetrów (małych orzechów laskowych) i ważą około 1 grama – to właśnie one pozostawiają na niebie najpiękniejsze ślady.

Leonidy
źródło: space.com
Leonidy na niebie

Leonidy obserwować będzie można już 17 listopada późnym wieczorem. Możemy wtedy zauważyć do 30 obiektów na godzinę. W 1966 roku aktywność tego roju oszacowano aż na 140 tysięcy meteorów na godzinę. Za 15 lat, gdy kometa zbliży się do Słońca możemy spodziewać się kolejnego spektakularnego zjawiska.

Leonidy są pozostałością po komecie 55P/Tempel-Tuttle, która zbliża się do Słońca co 33 lata i po raz kolejny odwiedzi nas w 2031 roku.

A, że „spadające gwiazdy” dają wyjątkowy pokaz przekonać można się podczas nocy Perseidów

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ