Muzeum Hutnictwa powstanie w Chorzowie

Muzeum Hutnictwa powstanie w Chorzowie

0
źródło: materiały prasowe

W hali byłej elektrowni Huty Królewskiej przy ul. Metalowców w Chorzowie powstanie pierwsze w Polsce muzeum hutnictwa. Chorzów we współpracy z Kopalnią Guido pozyskał ponad 58 mln zł unijnej dotacji na projekt „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego dziedzictwa Górnego Śląska”.

17 mln dla Chorzowa

Do Chorzowa trafi ponad 17 mln zł. Środki pozwolą nie tylko przeprowadzić gruntowną renowacje dawnej elektrowni Huty Królewskiej, ale także stworzyć unikatowe muzeum na industrialnej mapie Śląska.
Hala Huty Królewskiej trafiła w ręce miasta w 2010 roku. Obiekt został odpowiednio zabezpieczony, przeprowadzono także remont dachu. Do tej pory gościło tu m.in. World Press Photo, Festibal, Industriada czy Metropolitalna Noc Teatrów.

Czas na przetargi

Obecnie trwa przygotowywanie procedur przetargowych oraz zwożenie kilkudziesięciotonowych eksponatów. W przyszłym Muzeum Hutnictwa w Chorzowie stanie m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki. Warto przypomnieć, że w hali od kilku lat można już podziwiać XIX wieczny młot parowo – powietrzny Brinkmann’a, a na pobliskim rondzie w zeszłym roku ustawiono 3-metrowy młot wyprodukowany w Hucie Zygmunt.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ