NO SAD! czyli jak przetrwać jesień

NO SAD! czyli jak przetrwać jesień

SAD czyli Choroba Afektywna Sezonowa (Seasonal Affective Disorder) – typowa jesienna chandra. Listopad to podobno jeden z najbardziej przygnębiających miesięcy w roku. Jak poradzić sobie ze spadkiem formy? Oto kilka naszych pomysłów.

0
zdjęcia: www.pixabay.com

Choć hasło „uśmiechnij się!” w momencie gdy pada deszcz, otacza nas mgła i szaruga – wydaje się być wyjątkowo dziwne to my namawiamy do tego, by starać się znaleźć pozytyw w każdym dniu. Tym bardziej że ta „jesienna chandra” ma swoją medyczną nazwę i nie powinniśmy jej lekceważyć. Jak przetrwać jesień i poradzić sobie z „chorobą afektywną sezonową”?

jesień
zdjęcia: www.pixabay.com
1. ŚWIATŁO

Po pierwsze jeśli możemy wykorzystujmy jesienią każdy promień słońca. Spacery, jogging. Nasz organizm i głowa potrzebują witaminy D. Kiedy pogoda nie pomaga wykorzystać możemy fototerapię. Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalną lampę dobrej jakości, naśladującą naturalne światło słoneczne czyli świecącą z jasnością 10 tys. luksów. Lampy można kupić w niektórych sklepach, czasami posiadają je też przychodnie. Należy się w ten sposób doświetlać przynajmniej godzinę dziennie.

2. BĄDŹ AKTYWNY

„Zimno, nie idę” – to wymówka numer jeden jesienią. I błąd numer jeden. Aktywność – spacer, bieg, jazda na rowerze – uwalnia endorfiny. Endorfiny czyli hormony szczęścia. Jeśli męczy nas przebywanie na zewnątrz, zapiszmy się na zajęcia ruchowe lub taneczne. Uwierzcie – godzina ruchu to zastrzyk energii na cały dzień.

3. ROZMAWIAJCIE, SPOTKAJCIE SIĘ Z LUDŹMI, BAWCIE SIĘ

Nie od dziś wiadomo, że rozmowa z innymi, ogółem kontakt z ludźmi pomaga przetrwać wiele trudnych lub mniej przyjemnych momentów. Dlatego rozmawiajcie, spotykajcie się ze znajomymi, się siedźcie w domu.

jesień
zdjęcia: www.pixabay.com

A jak już wyjdziemy i jak już się spotkamy ze znajomymi to często wspominamy. Wakacje, wspólne imprezy, szalone wypady. Gorące wspomnienia (nie tylko ze względu na emocje ale także temperatury) to dobry sposób na przetrwanie jesiennej słoty.

No i najważniejsze. Wyjścia z domu, to możliwość poznania nowych ludzi. A tu – tylko krok od gorącego romansu. A czy jest coś piękniejszego niż miłość? No chyba, że jesteście już w związkach szczęśliwych.

 

5. PRZYTULAJCIE SIĘ

Skoro już o uczuciach piszemy to kolejny sposób na bezbolesne przejście jesieni – przytulanie. Nic tak nie poprawia nastroju jak uścisk. Dodatkowo, reakcją na kontakt fizyczny jest uwalnianie się oksytocyny – hormonu dobrego samopoczucia przeciwdziałającego SAD.

jesień
zdjęcia: www.pixabay.com
6. DOBRA DIETA TO PODSTAWA

Jedzenie ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Pewne produkty mogą poprawiać nastrój. Pamiętaj o pięciu porcjach owoców i warzyw dziennie. Opieraj się pokusie słodyczy, unikajcie alkoholu i kofeiny.

jesień
zdjęcia: www.pixabay.com

Jedz posiłki regularnie, unikając gotowych dań z mikrofalówki, ponieważ zawierają nadmierne ilości soli i cukru. Spróbuj zaczynać dzień od porcji owsianki, ponieważ wolno uwalniające się węglowodany podnoszą poziom energii w organizmie. Jedz też inne dania „poprawiające humor”, jak tłuste ryby czy mięso z indyka.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ