Sekret udanej bezy

Sekret udanej bezy

Powszechnie uważa się, że beza jest deserem trudnym do przygotowania. Wystarczy jednak poznać kilka podstawowych zasad, by jej pieczenie stało się znacznie prostsze. Poniżej garść przydatnych informacji na ten temat.

0
sekret_udanej_bezy_INCITY.TV

Sekret udanej bezy

Powszechnie uważa się, że beza jest deserem trudnym do przygotowania. Wystarczy jednak poznać kilka podstawowych zasad, by jej pieczenie stało się znacznie prostsze. Poniżej garść przydatnych informacji na ten temat.

Najważniejsze składniki

Do przyrządzenia bezy potrzebne będą nam białka jajek oraz cukier. Te pierwsze powinny być świeże i dokładnie oddzielone od żółtek. Bez znaczenia jest natomiast ich temperatura. Wyjątek stanowi beza włoska, która wymaga użycia jajek w temperaturze pokojowej. Co do cukru, to najlepiej wykorzystać drobny lub granulowany. Bezę powinno ubijać się do momentu aż składnik ten się dokładnie nie rozpuści. Możemy to sprawdzić, rozcierając odrobinę masy między palcami – jeśli nie wyczujemy w niej kryształków, oznacza to, że deser jest gotowy.

Potrzebne akcesoria

Pierwszym z niezbędnych akcesoriów jest trzepaczka do ubijania białek. Możemy ją zastąpić mikserem ręcznym lub planetarnym, lecz nie będziemy mieli wówczas pełnej kontroli nad przyrządzaną masą.

Bezę ubijamy w misce, najlepiej metalowej, nigdy plastikowej. Związane jest to z faktem, że na tej drugiej lubi utrzymywać się tłuszcz, a białka mogą spływać z jej ścianek. Naczynie powinno być czyste i suche, bez odrobiny wody lub tłuszczu.

Perfekcyjna beza krok po kroku

W misce umieszczamy białka i zaczynamy ubijanie. Gdy lekko się spienią, możemy dodać do nich szczyptę soli. Ubijania nie należy wykonywać za długo – na tym etapie łatwo je „przebić”, co skutkuje tym, że zaczynają wyglądać na zwarzone i podchodzą wodą. Po uzyskaniu lekko sztywnej pianki, zaczynamy dodawać cukier, łyżka po łyżce, przez cały czas ubijając. Nie powinno się tego robić zbyt szybko – istnieje wówczas prawdopodobieństwo, że beza się nie ubije. Gotowa piana powinna być błyszcząca, sztywna i gęsta.

Na tym etapie możemy dodać do bezy wybrane składniki takie, jak sok z cytryny, ekstrakt z wanilii, cynamon, migdały, wiórki kokosowe czy posiekane orzechy.

Następnie, wykładamy masę bezową na blachę z nieprzywierającą powłoką i pieczemy, a właściwie suszymy, w temperaturze około 70 – 90 stopni Celsjusza przez 5 – 7 godzin przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika.

Gotową bezę możemy przechowywać w zamkniętym pojemniku do dwóch tygodni lub mrozić do miesiąca czasu.

 

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ