Aranżujemy kuchnię w stylu skandynawskim

Aranżujemy kuchnię w stylu skandynawskim

Wnętrza w stylu skandynawskim od kilku lat cieszą się nieustanną popularnością. W klimacie tym urządzamy zarówno pokoje dzienne, sypialnie, jak i kuchnie.

0
kuchnia w stylu skandynawskim incitytv
źródło: http://objekt.fastighetsbyran.se

Aranżujemy kuchnię w stylu skandynawskim

Wnętrza w stylu skandynawskim od kilku lat cieszą się nieustanną popularnością. W klimacie tym urządzamy zarówno pokoje dzienne, sypialnie, jak i kuchnie. Poniżej kilka przydatnych porad odnośnie aranżacji ostatnich z wymienionych pomieszczeń.

kuchnia w stylu skandynawskim incitytv
źródło: http://objekt.fastighetsbyran.se

Geneza skandynawskiego designu

W 1930 roku w Sztokholmie odbyła się wystawa poświęcona skandynawskiemu wzornictwu użytkowemu. Wydarzenie to odegrało niezwykle dużą rolę w popularyzowaniu tak projektów mebli, jak i wystroju wnętrz łączących w sobie estetykę oraz funkcjonalność. Rozkwit  stylu skandynawskiego przypadł w dużej mierze na lata pięćdziesiąte XX wieku, kiedy to kraje Europy Zachodniej zmuszone były wykorzystywać własne materiały (głównie drewno) do produkcji mebli. Jako że w Skandynawii noc obejmuje większą część doby, w celu rozświetlenia wnętrz, architekci często sięgali po kolor biały, który skutecznie rozjaśnia pomieszczenia i optycznie je powiększa.

Mimo wspólnych cech, skandynawski design nie jest jednolity we wszystkich krajach Północy. Szwedzi upodobali sobie prostotę form, Duńczycy stawiają na biel, a Finowie mają tendencję do przełamywania jej czarnymi akcentami.

kuchnia w stylu skandynawskim incitytv
źródło: http://objekt.fastighetsbyran.se

Kolorystyka

Styl skandynawski cechuje się prostotą form, kształtów oraz kolorów. Dominują tutaj biele, rozbielone szarości oraz odcienie beżu. Tego typu paleta kolorystyczna powoduje, że kuchnia staje się jednocześnie prosta i przejrzysta, jak i przytulna. Do jasnych kolorów bazowych często dodaje się tutaj kilka nieco ciemniejszych akcentów, dzięki czemu wnętrze nabiera indywidualnego charakteru.

Funkcjonalizm

Podstawą kuchni urządzonej w stylu skandynawskim jest dobrze przemyślana przestrzeń, gdzie każdy element ma swoje własne, ściśle określone miejsce. Nieliczne, stylowe sprzęty kuchenne i panujący ład sprawiają, że przestrzeń wygląda na większą niż jest w rzeczywistości. Praktyczne rozplanowanie szafek i szuflad ułatwiają natomiast codzienne korzystanie z kuchni. Efekt przejrzystości wzmaga dodatkowo obecność naturalnych materiałów charakterystycznych dla skandynawskiego styli. Zalicza się do nich drewno, wiklinę, len, metal, wełnę oraz kamień.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ