Nasz przepis na perfekcyjny sernik.

Nasz przepis na perfekcyjny sernik.

Sernik to deser, który sprawdzi się zarówno do popołudniowej kawy, jak i w czasie uroczystości takich, jak Święta Wielkanocne, których jest nieodłącznym składnikiem. Co warto wiedzieć piekąc ten kultowy przysmak?

0

Sernik to deser, który sprawdzi się zarówno do popołudniowej kawy, jak i w czasie uroczystości takich, jak Święta Wielkanocne, których jest nieodłącznym elementem. Co warto wiedzieć piekąc ten kultowy przysmak?

Ser

Jeśli zależy nam na serniku wilgotnym, gładkim i zwartym w strukturze, posłużmy się tłustym serem. Gdy wolimy ciasto suche i lekko grudkowate, postawmy na jego chudą wersję. Miłośnicy 100 procentowo kremowej konsystencji zaopatrzyć powinni się natomiast w ser homogenizowany. Jeżeli kupimy zwykły, pamiętajmy, by zmielić go przynajmniej dwukrotnie – w przeciwnym wypadku pozostaną w nim grudki. Jeśli po zmieleniu w dalszym ciągu będzie za suchy, dodajmy do niego odrobinę mleka lub śmietanki.

Jajka

Na kilogram sera przypadać powinny co najmniej 3 jajka, dzięki którym deser uzyska pożądaną pulchność. Dodając je w całości, zwiążą one masę serową nie napowietrzając jej zbytnio, co sprawi, że sernik nie będzie zbyt gwałtownie rósł podczas pieczenia. Jeśli w pierwszej kolejności wlejemy żółtka, a następnie dodamy białka ubite na pianę, uzyskamy przysmak o lekkiej, puszystej konsystencji.

Spód

Sernik najlepiej będzie smakował na spodzie z kruchego ciasta, który przed wyłożeniem masy serowej należy delikatnie podpiec.

Przydane składniki

Chcąc zagęścić strukturę sernika, możemy dodać do niego odrobinę mąki pszennej lub skrobi ziemniaczanej. Uważajmy jednak z ich ilością – nadmiar może sprawić, że deser stanie się bardziej sypki i będzie się kruszył podczas krojenia.

Pieczenie

Sernik należy piec przez dłuższy czas w niskiej temperaturze. Pierwszy sposób to wstawienie go do piekarnika rozgrzanego do temperatury około 175 – 180 stopni Celsjusza i pieczenie przez około 15 – 20 minut. Następnie obniżamy ją do 120 stopni i suszymy przez około 1,5 godziny. Rozwiązanie to najlepiej sprawdzi się w przypadku serników z jajkami dodawanymi w całości – niższa temperatura sprawi, że powierzchnia ciasta stanie się niemalże idealnie płaska. Drugi patent to pieczenie sernika w temperaturze nie przekraczającej 180 stopni.

Opisywany deser powinno się piec na środkowej półce piekarnika bez termoobiegu (mógłby on spowodować, że wierzch sernika wyschnie i zacznie zbyt szybko pękać).

Chcąc zabezpieczyć wierzch ciasta przed pękaniem, wstawmy go do piekarnika razem z naczyniem wypełnionym wrzącą wodą lub pieczmy w kąpieli wodnej.

Zapraszamy do słodkich testów :)!

 


 

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ