Schrony bojowe Górnego Śląska

Schrony bojowe Górnego Śląska

Schrony bojowe tworzące "Obszar Warowny Śląsk" częściej niszczeją i straszą. Są na szczęście takie, które możemy zwiedzać i w których dowiedzieć możemy się wielu, zaskakujących historycznych ciekawostek.

0

Na Śląsku przed wybuchem drugiej wojny światowej miało zostać wybudowanych ponad 200 obiektów bojowych, które miały bronić granicy polsko – niemieckiej. Udało się ich wybudować ponad 190. Część wojny nie przetrwała, część nie przetrwała czasów powojennych. Są jednak takie schrony, które trafiły w ręce „zapaleńców” i dziś opowiadają o historii.

schrony

Schrony bojowe

Nieco ponad 40 obiektów jest w rękach Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Frotalicium”. Ci, schrony odnawiają, wyposażają i oprowadzają. Często zdradzając wiele zaskakujących faktów. Przykładem może być Schron Bojowy nr 39 znajdujący się w parku im. „Mieszkańców Heiloo” w Świętochłowicach – Piaśnikach – Sama budowa schronów nie polega na tym, żeby one walczyły, strzelały, pluły ogniem do przeciwnika. Przede wszystkim miały odstraszyć od tego terenu nacierające wojska. I tak też się stało tutaj.- tłumaczy Tomasz Wojdyła z „Pro Fortalicium”.

schrony

Atrapa kopuły bojowej

Niemcy schron bojowy w Piaśnikach na mapach zwiadowczych oznaczyli jako schron ciężki z kopułą bojową. – Tu jest właśnie ciekawostka. On jest oznaczony jako schron ciężki z kopułą bojową, której w rzeczywistości nie miał. Miał tylko atrapę betonową żeby nastraszyć i zmylić przeciwnika. I to się udało – dodaje Wojdyła.

schrony

Takich ciekawostek usłyszeć podczas zwiedzania schronów bojowych możemy więcej. Zobaczyć także możemy schrony w środku. A tu min. repliki starych dokumentów, umundurowania, zainscenizowane sale dowodzenia.

schrony
Te często są pełne rodzinnych pamiątek, zdjęć, listów. Lub dotyczą jak to w przypadku schronu w Bytomiu – Miechowicach – wydarzeń związanych z dzielnicą lub miejscowością.
Więcej informacji na temat fortyfikacji na Górnym Śląsku znajdziecie na stronie www.profort.org.pl

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ