Latający Ślązak czyli Pendolino XX wieku

Latający Ślązak czyli Pendolino XX wieku

Wiecie, że w 1936 roku można było szybciej pokonać pociągiem trasę Katowice - Berlin (w 1936 Bytom - Berlin) niż na początku 21. wieku?

0
źródło: wikipedia

W pierwszą podróż udał się w maju 1936 roku. W ostatnią na kilkanaście dni przed wybuchem II wojny światowej. Latający Ślązak to superszybki pociąg podróżujący na trasie Berlin – Bytom przed wojną.

Latający Ślązak
zdjęcie: Bytom – śladem wojny
Latający Pieron

Trasa przejazdu pociągu wiodła przez: Fürstenwalde/Spree, Frankfurt nad Odrą, Guben, Lubusko, Jasień, Żagań, Wierzbową Śląską, Rokitiki, Legnicę, Środę Śląską, Wrocław, Oławę, Brzeg Opole, Kędzierzyn, Gliwice. Po opuszczeniu Berlina, pociąg zatrzymywał się jedynie na stacjach: Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle i Gliwice. Średnia prędkość przejazdu wynosiła 128 km/h, przy maksymalnej 160 km/h. Stąd na Śląsku popularna była nazwa „Latający Pieron”.

Latający Ślązak
zdjęcie: Bytom – śladem wojny

Rozkład jazdy pociągu dostosowany był do godzin prac berlińskich urzędów. A jego oferta skierowana był do klasy średniej – przedsiębiorców, urzędników. Pociąg docierał do stolicy Rzeszy rano, w godzinach rozpoczynania prac urzędów. Na Śląsk wracał tego samego dnia wieczorem.

Jak wyglądał rozkłady jazdy pociągu. Ze stacji Beuthen O.S. pociąg wyruszał o godzinie 05:24, w Berlinie był o 10:29. W drogę powrotną ze stacji Berlin Charlottenburg wyruszał o godzinie 19:37, w Bytomiu planowo był o godzinie 00:31.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ