Główny Szlak Beskidzki

Główny Szlak Beskidzki

Jeśli macie: dużo energii, dość dobrą kondycję, dużo wolnego i lubicie chodzić po górach – to będzie propozycja idealna. Najdłuższy szlak w polskich górach - Główny Szlak Beskidzki.

0
zdjęcia: Podążając Swoją Drogą

Główny Szlak Beskidzki ma około 500 kilometrów, przebiega przez trzy województwa: śląskie, małopolskie i podkarpackie. Ogółem pozwala przejść: Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Jego początki to okres międzywojnia, ostateczne zakończenie budowy – rok 1929.

Swój początek ma w Ustroniu, koniec na Wołosatym.

Główny Szlak Beskidzki
zdjęcia: Podążając Swoją Drogą

Odległość jaką musimy pokonać decydując się „zdobyć” Główny Szlak Beskidzki jednak nie zniechęca. Na liście „zrobione” mogą odznaczyć go Iwona Makarska, Mieszko Szpaczyński oraz Dawid Balcer wędrujący z hasłem „Podążając swoją drogą”. Po 19 dniach „zmęczeni, wyczerpani, ale dumni i szczęśliwi!” ukończyli trasę – Pomysł wyprawy, której celem byłoby zdobycie Głównego Szlaku Beskidzkiego narodził się już kilka lat temu lecz nie mieliśmy wystarczających zasobów czasowych aby przystąpić do jego realizacji. Pomysł narodził się oczywiście ze względu na nasze wieloletnie zamiłowanie do obcowania z górską naturą, do aktywnego spędzania czasu właśnie w tych krajobrazach.

Główny Szlak Beskidzki
zdjęcia: Podążając Swoją Drogą

A tych na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego nie brakuje. Przechodzi on przez kilka parków narodowych i liczne rezerwaty. I w zależności od tego, którą drogę wybierzemy (Ustroń – Wołosate lub Wołosate – Ustroń) liczyć będziemy musieli się z różnym początkiem i końcem wyprawy. Mówimy tu przede wszystkim o trudnościach (te są większe kiedy zaczynamy w Ustroniu) i o liczbie osób które spotykamy na szlaku. Jeśli chcemy zacząć większym wysiłkiem i zakończyć dużym wyciszeniem wybierzmy drogę z metą na Wołosatym. Jeśli chcemy wyciszenia na początku trasy i „uderzenia cywilizacji” na końcu zaczynamy w Bieszczadach – kończymy w Beskidach.

Główny Szlak Beskidzki
zdjęcia: Podążając Swoją Drogą

Powodów dla których decydujemy się pokonać najdłuższy szlak w Polsce jest wiele – W górach można przełamywać swoje słabości pokonywać kolejne wyzwania, w górach można odpocząć i nabrać dystansu do codziennej rzeczywistości, w górach można odetchnąć świeżym powietrzem, w górach można docenić co natura stworzyła. Można tak wymieniać bez liku ale góry to po prostu miejsce gdzie jesteśmy szczęśliwi. Przyjemnie jest czuć to zmęczenie i satysfakcję po całym dniu wędrówki i przyjemnie jest patrzeć na piękne widoki roztaczające się ze szczytu zdobytego o własnych siłach. Relaks na górskiej polanie za dnia czy też obserwacja rozgwieżdzonego nieba nocą – te chwile mogłyby trwać wiecznie. – tłumaczy Mieszko.

Główny Szlak Beskidzki
zdjęcia: Podążając Swoją Drogą

Tak długi dystans to oczywiście przygotowania i logistyka. Tu musimy mieć świadomość, że często jesteśmy zdani sami na siebie, zasięg w telefonach komórkowych może być zawodny, pogoda kapryśna. – Najpierw rodzi się marzenie, potem pojawia się cel, a na końcu plan działania. Rozpisaliśmy wstępny harmonogram wyprawy, jak również wszystkie niezbędne rzeczy w które musieliśmy się zaopatrzyć. Podstawa to dobre buty, śpiwór, karimata, namiot, które już dawno były w naszym posiadaniu. Ponadto bardzo istotne jest przygotowanie fizyczne oraz mentalne.

Główny Szlak Beskidzki
zdjęcia: Podążając Swoją Drogą

I kondycja wydaje się być tu kluczowa – Bez odpowiedniej kondycji i sprawności fizycznej nie mielibyśmy nawet po co podejmować się prób zdobycia szlaku. Od paru lat staramy się regularnie biegać. Ostatnio w ramach przygotowań do szlaku organizowaliśmy sobie piesze wędrówki po okolicach Piekar Śląskich. Dbamy również o to żeby nasze nastawienie do zdobycia celu było jak najbardziej pozytywne, bo bez tego ani rusz. Zdajemy sobie sprawę z ograniczeń ludzkiego organizmu, że cel nie należy do łatwych i jest mega ambitny, jednakże bariery są po to żeby je przełamywać. Bez względu na wszystko będziemy podążać swoją drogą!

Główny Szlak Beskidzki
zdjęcia: Podążając Swoją Drogą

Szacuje się, że co roku Główny Szlak Beskidzki przechodzi około 150 osób. A jeśli jesteście ciekawi jak wyglądało to w przypadku Iwony, Mieszka i Dawida zapraszamy na www.facebook.com/psd.gsb/

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ