Perseidy – spadające gwiazdy spełniające marzenia

Perseidy – spadające gwiazdy spełniające marzenia

Największe "show" perseidy dadzą na niebie w połowie sierpnia. My już dziś zachęcamy by zaplanować weekend tak, by noc spędzić patrząc w niebo.

0

Perseidy to spalające się w atmosferze ziemskiej „kamienie”, które komety pozostawiają po sobie na orbicie. Sierpień to miesiąc w którym regularnie obserwujemy rój meteorytów, a tych „może spadać” do 200 na godzinę.

W tym roku zjawisko będzie nieco inne niż w ubiegłym. Ziemia bowiem znajdzie się na skraju obłoku jakie pozostawia po sobie kometa Swift-Tuttle. Szacuje się, że w ciągu godziny może „spaść” nawet 90 perseidów.

Najpiękniejsze perseidy zobaczyć będziemy mogli w nocy z 12 na 13 sierpnia, choć pierwsze perseidy już powinny się pojawiać na naszym niebie.

perseidy

Gdzie?

Podobnie jak w przypadku obserwacji nieba. Najlepiej wybrać miejsca oddalone od dużych miast. „Noc Spadających Gwiazd” spędzić możemy min. na Górze Żar. Co potrzebujemy? Koc, leżak, kawę (albo spora dawkę snu wcześniej). Oczywiście możemy skorzystać z latarki, jednak będzie ona niepotrzebna i może wbrew pozorom „ograniczyć nam widoczność”

Naukowo

Gdybyśmy poprosili naukowców o wytłumaczenie zjawiska usłyszelibyśmy taką odpowiedź:

Meteory to drobny pył i resztki materii pozostawionych po kometach i asteroidach. Ocierając się o siebie drobiny i cząsteczki gazów zaczynają się rozgrzewać, topić i parować. W taki sposób mieszają się z atmosferą.
Niektóre meteory są zbyt duże i spadają na ziemię w postaci meteorytów. Przemieszczając się przez atmosferę meteor jonizuje ją i w ten sposób powstaje ślad, który widzimy na niebie, a który może mieć nawet kilkadziesiąt kilometrów.

perseidy

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ