Sztuczne zbiorniki wodne na Śląsku

Sztuczne zbiorniki wodne na Śląsku

Największy sztuczny zbiornik wodny w województwie śląskim ma powierzchnię 32 km2. Dziś zachęcamy Was do poznania naszego zestawienia największych zbiorników wodnych stworzonych przez człowieka.

0
zdjęcie: josealbafotos

Były zbiorniki, w których możemy skorzystać z wodnego szaleństwa. Były baseny miejskie. Czas na największe zbiorniki województwa śląskiego. Przed wami „Hot 5 śląskich sztucznych zbiorników”

5. Zbiornik Kuźnica Warężyńska

Mówi Wam to coś? Nie? A Pogoria? Zbiornik Kuźnica Warężyńska to oficjalna nawa Pogorii IV. Zbiornik powstał w 2005 roku w miejscu zlikwidowanej piaskowni. Zbiornik prócz tego, że stanowi miejsce wypoczynku wielu z Was, pełni także funckję przeciwpowodziową.

Powierzchnia zbiornika to ponad 5 km2

zbiorniki
źródło: google maps

4. Dzierżno Duże

To miejsce, w którym niedzielne, słoneczne popołudnia spędza wielu z nas. Zbiornik Dzierżno Duże utworzony w 1964 roku przez zalanie dwóch wyrobisk popiaskowych. Zbiornik spełnia ważne funkcje przyrodnicze i krajobrazowe, służy poprawie warunków żeglugowych na Kanale Gliwickim, oczyszcza wody silnie zanieczyszczonej Kłodnicy.

Powierzchnia zbiornika to ponad 6 km2

zbiorniki
źródło: google maps

3. Zbiornik Dziećkowice

Zbiornik leży na granicy dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Zbiornik Dziećkowice został utworzony w wyrobisku będącym pozostałością obszaru dawnej eksploatacji piasków wykorzystywanych w górnictwie. Jest jednym z najczystszych zbiorników w województwie śląskim, służy jako zbiornik wody pitnej.

Powierzchnia zbiornik to ponad 7 km2

2. Jezioro Żywieckie

Zbiornik retencyjny na rzecze Sole, utworzony w 1966. Utworzenie zbiornika zaporowego zaskutkowało zlaniem kilku wsi w tym Starego Żywca czy Tresnej.

Jezioro Żywieckie przyciąga miłośników żaglówek, rowerków wodnych i przede wszystkim piękna przyrody. Obecnie zbiornik wykorzystywany jest w celach turystycznych, do produkcji energii elektrycznej, do ochrony przeciwpowodziowej oraz uregulowania dopływów górnej Wisły.

Powierzchnia zbiornika 10 km2

1. Jezioro Goczałkowickie

Nazywane przez wielu „śląskim morzem” Jezioro Goczałkowickie utworzone zostało w 1956 roku. Można tu odpocząć, złowić ryby, popływać na żaglowce. Samo jezioro dla mieszkańców znacznej części Górnego Śląska ma spore znaczenie. Jest to zbiornik retencyjny zaopatrujący w wod znaczą część aglomeracji.

Powierzchnia zbiornika – 32 km2

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ