Zainteresować dzieci – zadanie na miarę jednej z prac Heraklesa

Zainteresować dzieci – zadanie na miarę jednej z prac Heraklesa

Przeciąga uśmiechem. Jako dobra czarownica potrafi zaczarować. Zarówno dzieci jak i tych trochę starszych. Mowa o Monice Czoik - Nowickiej. I tak sobie myślimy, że skoro lato w Polsce wraca do dawnej formy (co wcale nas nie cieszy) to może warto z dziećmi głośno poczytać jej wierszyki :) i pobawić się trochę wyobraźnią?

0
źródło: archiwum prywatne Moniki Czoik - Nowickiej

Szczerzy w 100% są podobno: Ci, którym „delikatnie szumi w głowach” i małe dzieci. Skupimy się na tych drugich. Dzieci to nie tylko krytyk idealny (i być może trochę „bolesny” dla twórcy). Dzieci to także Ci, których wyjątkowo trudno zatrzymać na dłużej niż 5 minut w jednym miejscu. Monice Czoik – Nowickiej się udaje. Ba! Dostaje za to jeszcze piękne rysunki.

dzieci
zdjęcia: archiwum prywatne Moniki Czoik – Nowickiej

Pisanie dla dzieci jest chyba wyjątkowo trudne i nie każdy się w tym odnajdzie. Co trzeba mieć w sobie, jakie cechy charakteru żeby pisać i zaciekawić tego najmłodszego odbiorcę?

Trzeba mieć to „coś” z dziecka i z dziećmi przebywać, bo wyobraźnia najmłodszych jest ogromna i czerpać z niej można wiele inspiracji .

Podczas mojej trasy czytelniczej, mali słuchacze dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat wierszy i podsuwają nowe tematy, myśli, swoje marzenia. By zaciekawić młodego słuchacza, czy czytelnika, należy temat przemyśleć i odpowiednio dobrać słowa, by Go zaciekawić, by przenieść odbiorcę do… krainy fantazji.

Dzieci to też chyba jedni z najbardziej szczerych krytyków?

Zdecydowanie! Potrafią szczerze powiedzieć, czy podoba się wiersz, czy też jest mało interesujący.

Często oczekując na spotkanie ze mną myślą, że przyjdzie starsza Pani, babcia i wchodząc słyszę: „… ale Pani nie jest jeszcze stara”- to siła dzieciństwa – mówi się co myśli ( będzie mi się to cudnie czytać jak już będę babcią ).

Rozmawiałyśmy kiedyś o pomysłach. Jeśli dobrze pamiętam powiedziałaś, że Twój starszy syn był takim „podsuwaczem” tematów. Filip dziś jest już prawie dorosłym człowiekiem. Bartosz to nowe inspiracje i spojrzenie na świat?

Tak, Filip dzielił się swoimi pomysłami często, dziś głównie czyta co napiszę i jest surowym krytykiem … Bartosz potrafi być wulkanem energii i grzecznym aniołkiem, JEST INSPIRACJĄ szczególnie poprzez zaskakujące mnie często pomysły.

dzieci
zdjęcia: archiwum prywatne Moniki Czoik – Nowickiej

Michalina Starosta powiedziała mi ostatnio, że pierwszym recenzentem jest jej córka. Jeśli skacze i nuci piosenkę, to znaczy że jest ok. W Twoim przypadku to synowie są pierwszymi odbiorcami?

Synowie i jeszcze kilka osób, które szczerze potrafią powiedzieć (podobnie jak dzieci) , czy podoba im się bajka, wiersz, czy też zupełnie danego utworu nie czują.

Masz swój ulubiony wierszyk? Taki który bardzo mocno kojarzy Ci się z jakimś wydarzeniem, człowiekiem. Taki wiersz który ma swój zapach lub „cukierkowy smak” (sentymentalnie to mój ulubiony).

Pierwszy napisany w szkole średniej – „Idzie Misiu”, znalazł się w pierwszym tomiku „Wierszyki na każdą porę roku” a ostatnio wrócił za sprawą cudnej interpretacji uczennicy Szkoły Podstawowej nr 20 w Rudzie Śląskiej, którą usłyszałam na płycie „Anioły w piżamkach”. Z tomiku „W czarodziejskiej szufladzie” wierszyk „Czarownica”(dobra oczywiście) – bo to o mnie, a z ostatniego „Ballada gładka o marchewkowych płatkach” – na podstawie tego wiersza powstało bajkowe przedstawienie.

A jeśli chodzi o „Cukierkowe drzewo” to uwielbiają ten wiersz dzieci i … dorośli, w których jest właśnie to „coś” z dziecka :). Zawsze kiedy proszę, by narysowały obrazek , ilustrację do wiersza, który najbardziej się podobał, to jest pewne, że większość obrazków przedstawiać będzie słodkie drzewko .

Twoje wiersze czytają dorośli, Ci młodsi wystawiają na scenie spektakle. Zaskakuje Cię czasami interpretacja?

Każdy ma prawo do swojej interpretacji i ja sobie to cenię. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, z jaką niecierpliwością oczekiwałam na płytę „Anioły w piżamkach”, płyty wydanej z myślą o dzieciach, które przez długi czas leżą w szpitalu. Na płycie zostało nagranych 20 wierszy w tym 16 mojego autorstwa. Byłam ciekawa tych interpretacji, tego odbioru, tych emocji…

To było niesamowite!!! Z ogromnym wzruszeniem słuchałam efektu pracy wspaniałych osób.

Jeśli chodzi o przedstawienia, w których występują dzieci, to efekt jest zawsze niesamowity. Najfajniejsze w przedstawieniach, w których występują dorośli jest to, że odkrywają Oni w sobie często talenty, o których wcześniej nie wiedzieli – to właśnie magia teatru, która przełamuje nasze bariery.

Tych momentów, kiedy to ktoś mierzy się z Twoją twórczością jest wiele. Są „wspólne czytania”, są audiobooki. To chyba fajne uczucie?

Najfajniejsze! Mam wtedy poczucie spełnienia, że nie robię tego tylko dla siebie, ale inni czerpią z mojej wyobraźni radość.

dzieci
zdjęcia: archiwum prywatne Moniki Czoik – Nowickiej

Pamiętasz jak czytałam „Cukierkowe drzewo”? Wtedy dzieciaki pod koniec naszego spotkania malowały swoje wyobrażenie na temat jednego z przedstawionych wierszy. Pamiętam, że część tych rysunków (które mam do dziś) mocno mnie zaskoczyła i była dla mnie zagadką. Są takie, które jakoś szczególnie utkwiły Ci w pamięci?

Na pewno te, które są grafiką w pierwszym tomiku- to obrazki mojego syna Filipa, z Jego przedszkolnych czasów. Te ilustracje, które dzieci tworzą podczas czytelniczych spotkań są piękne, tworzone z wielkim zapałem, starannością i doceniam je wszystkie.

Mam wrażenie, że my „poważni dorośli” jesteśmy tak bardzo zabiegani i tak bardzo wydaje nam się że nie wypada się wygłupiać, że zapominamy o takiej dziecięcej cząstce, która jest w każdym. Co zrobić żeby się przełamać? Żeby siedząc na placu zabaw nie marudzić jak nam jest źle, ale np. zbudować z dzieckiem zamek z piasku?

PRZYJĄĆ ROLĘ W MOIM PRZEDSTAWIENIU!!! ( żartuję ), a tak na poważnie to przełamać się, odnaleźć pozytywy tego co wokół, odkryć w sobie talent, zacząć spełniać marzenia… najtrudniej zacząć, a potem jest już tylko do przodu.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ