Wycieczka z dzieckiem na 6 sposobów

Wycieczka z dzieckiem na 6 sposobów

Wakacje, wolne dni, chwile spędzone razem. A gdyby połączyć to ze zwiedzaniem województwa? To nasza propozycja: wycieczka z dzieckiem, z której rodzic tez będzie miał "radochę".

0
wycieczka z dziećmi śląsk incity #wszystkiekolorymiasta

Dorośli z nudą w wolny dzień sobie poradzą. Trochę więcej kreatywności potrzebujemy gdy zainteresować i rozruszać musimy malucha. A województwo śląskie to kopalnia pomysłów. Nie wierzycie? Oto wycieczka na 6 sposobów.

Z racji tego, że niestety polskie lato zmusza nas częściej do przebywania wewnątrz, zaczynamy od tego co możemy zobaczyć „po dachem”.

Jak Wojtek został strażakiem

Który z małych chłopców choć przez chwilę nie chciałby zostać strażakiem. W Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach zobaczyć można stare wozy, mundury, sprzęt. Muzeum prowadzi specjalne lekcje, podczas których dowiedzieć się można co trzeba zrobić by strażakiem zostać, jaką rolę w straży odgrywały dawniej kobiety, jak udzielać pierwszej pomocy czy jaka jest historia pożarnictwa na Śląsku.

Muzeum dostosowane jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

A skoro już przy ogniu jesteśmy to nie sposób nie zaprosić do Muzeum Ognia w Żorach. To przyciąga już z zewnątrz. To, że muzeum mieści się właśnie w Żorach nie jest przypadkowe. Upamiętnia tragiczny pożar jaki strawił znaczną część miasta na początku XVIII wieku.

wycieczka
źródło: muzeumognia.eu

Muzeum pozwala min. rozpalić wirtualny ogień w prehistorycznej jaskini. Pokazuje jak wielkim żywiołem jest ogień, a największą atrakcją tego miejsca jest ściana ognia.

Z kartką w ręku

Niektórzy z łezką w oku, inni z uśmiechem, jeszcze inni z oddechem ulgi. Różnie wspominamy czasy PRL-u. W tym miejscu jednak każdy (a na pewno większość rodziców), wróci do czasów które pamięta bo je przeżył, lub pamięta bo ktoś mu opowiadał jak stało się w kolejkach po pieluszki z tetry (tak, kiedyś nie było „pampersów”). Muzeum PRL-u jakie od kilku lat działa w Rudzie Śląskiej to stare meblościanki, wersalki (kto z nas nie miał takiej wersalki 🙂 ), komunistyczne tabliczki z hasłami i historyczne samochody.

Starsi wspomną czasy młodości, młodsi zrozumieją czym były prawdziwe kolejki i co oznacza pusta półka w sklepie.

wycieczka
zdjęcia: www.muzeumprl-u.pl

O druku

Jeśli już będzie w Rudzie Śląskiej warto odwiedzić Starą Drukarnię, której lokalizacja zaskoczy nawet mieszkańców Rudy Śląskiej. Drukarnia, w której znajdują się maszyny z końca 19., początku 20. wieku znajduje się w piwnicach Miejskiego Centrum Kultury.

Maszyny, które się tu znajdują to prawdziwe drukarskie perełki, na których jeszcze kilka lat temu drukowano plakaty promujące miejskie imprezy.

Tu obowiązuje wcześniejsza rezerwacja.

wycieczka
zdjęcia: www.mckrudasl.pl

Jak się piekło chleb

Samodzielnie wykonany i wypieczony chleb? W muzeum? A czemu nie. Chlebowa Chata w Górkach Małych nie tylko pokazuje jak wyglądało życie 100 – 150 lat temu. Tu przyglądać możemy się wytwarzaniu masła i wypiekowi chleba. Spróbować możemy podpłomyków ze smalcem, miodem i zbożową kawą. Znajdziemy tu także odpowiedź jak wyglądała praca na polu, gdy traktor „nie śnił się nawet najmądrzejszym”. Chlebowa Chata należy do sieci agroturystycznych gospodarstw edukacyjnych.

wycieczka
zdjęcia: www.chlebowachata.pl

O chlebie dużo dowiemy się także w Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie. Tu zebrane zostały eksponaty które związane są z chlebem i jego wypiekiem. Jednak prócz zabawy i edukacji, muzeum postawiło sobie za cel naukę szacunku do każdej kromki.

 

 

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ