Gliwice – top 10 atrakcji wartych odwiedzenia

Gliwice – top 10 atrakcji wartych odwiedzenia

0
Gliwice INCITY.TV
(fot. Flickr, Kris Duda, CC BY 2.0)

Ruszamy z nowym cyklem artykułów, w którym będziemy Wam przedstawiać nasze subiektywne zestawienia najlepszych atrakcji turystycznych śląskich miast. Mamy nadzieję, że taka ściąga przyda się wam w planowaniu miejskich weekendów i szukaniu ciekawych sposobów na spędzanie czasu. W końcu kto powiedział, że na city break trzeba wybierać się za granicę? Śląsk też jest ciekawy!

Na pierwszy ogień idzie jedno z najładniejszych i najszybciej rozwijających się śląskich miast. Tutaj to, co stare, łączy się z tym, co nowoczesne i cyfrowe. Panie i Panowie, zapraszamy do odwiedzenia GLIWIC. Oto nasz subiektywny przegląd top atrakcji w grodzie nad Kłodnicą, znajdziecie je poniżej opisane punkt po punkcie i na interaktywnej mapie na końcu artykułu.

1. Muzeum Odlewnictwa – Nowe Gliwice

Wędrówkę po Gliwicach zaczynamy od jednego z najbardziej reprezentatywnych budynków miasta, a mianowicie od dawnej maszynowni Kopalni Węgla Kamiennego “Gliwice”, zaprojektowanej przez znanych śląskich architektów Georga i Emila Zillmannów w latach 1912-1914 (są twórcami m.in. znanych na całym świecie osiedli Giszowiec i Nikiszowiec). Jeszcze kilka lat temu budynki byłej kopalni leżały odłogiem a teren straszył turystów, dziś jest zupełnie inaczej, “Nowe Gliwice” to prawdziwa wizytówka miasta. Znajdujące się tu muzeum – niech nie przestraszy was niezbyt marketingowa nazwa i tematyka eksponatów – było jednym z pierwszych na Śląsku interaktywnych i nowoczesnych obiektów, które prezentuje swoje eksponaty w zupełnie nowy, dostosowany do dzisiejszego odbiorcy sposó, Co to znaczy? Lepiej zobaczcie na filmie.

2. Gliwicki Teatr Miejski

Choć bardziej klimatyczne są zapewne ruiny Teatru Miejskiego “Victoria”, to właśnie nowoczesną bryłę Teatru przy ulicy Nowy Świat zachęcamy do odwiedzenia. W odróżnieniu od dawnej sceny miejskiej, na której spektakle są grane okazjonalnie, tutaj zawsze możemy liczyć na ciekawe propozycje na afiszu. Specjalnością teatru są spektakle muzyczne, koncerty i recitale i to bynajmniej nie tylko skierowane do miłośników muzyki klasycznej. Na deskach rządzi tu zwykle muzyka popularna, lekka i nowoczesna.

Gliwicki Teatr Muzyczny (Wikipedia, Nemo5576, CC BY-SA 3.0)
Gliwicki Teatr Muzyczny (fot. Wikipedia, Nemo5576, CC BY-SA 3.0)

3. Zameczek Piastowski

To jeden z najstarszych budynków w mieście, swymi początkami sięgający XIV wieku. Należy go prawdopodobnie wiązać z powstaniem murów miejskich, których pozostałości możemy zresztą oglądać w jego sąsiedztwie. W środku średniowiecznych wnętrz znajdziemy stałą ekspozycję muzealną prezentującą historię miasta, pradziejów ziemi gliwickiej, czasów powstań śląskich oraz bogatą kolekcję zbroi i mieczy samurajskich. Najcenniejszym zabytkiem muzeum jest z pewnością szkielet mamuta odkryty w Pyskowicach.

Zameczek Piastowski, obecnie muzeum (fot. Wikipedia, Lestat, CC 2,5)
Zameczek Piastowski, obecnie muzeum (fot. Wikipedia, Lestat, CC BY-SA 2.5)

4. Rynek miejski

Odkąd kilka lat temu na rynku przeprowadzono badania archeologiczne, odnowiono ratusz i okoliczne kamieniczki, to nabrał on niezwykle urokliwego charakteru. Śmiało można powiedzieć, że to chyba jeden z ciekawszych rynków na Śląsku i miejsce wokół, którego skupia się wieczorne życie miasta. Oprócz ratusza charakterystycznym punktem jest z pewnością słynna fontanna Neptuna.

Ratusz miejski w Gliwicach (fot. Wikipedia, Ebielmaj, CC BY-SA 3.0)
Ratusz miejski w Gliwicach (fot. Wikipedia, Ebielmaj, CC BY-SA 3.0)

5. Kościół p.w. Wszystkich Świętych

63 metrowa wieża tego kościoła dumnie wznosi się nad gliwickim rynkiem, będąc jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Wzniesiona w połowie XV wieku świątynia urzeka nie tylko gotycką bryłą ale również gwiaździstym sklepieniem i pięknym ołtarzem. Najciekawszy jest jednak widok ze wspomnianej wieży, na którą prowadzi aż 214 schodów. Przy dobrej pogodzie z tarasu widokowego (tylko w sezonie trustystycznym), widać nie tylko Górę Świętej Anny i panoramę Gliwic ale również Beskidy i Jesioniki, a kilka razy w roku nawet Tatry.

6. Willa Caro

Było średniowiecznie, było przemysłowo, czas na coś wielkomiejskiego. Willa Caro to doskonały przykład XIX-wiecznej rezydencji w stylu renesansowej architektury willowej. Pierwotnie należała do przemysłowca – Oscara Caro, lecz od lat 30-tych XX wieku znajduje się tu siedziba Muzeum. We wnętrzach można oglądać bogato zdobione stropy, boazerie, parkiety i meble. Znajdują się tu stałe ekspozycje sztuki i rzemiosła artystycznego oraz etnografii.

Kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach (fot. Wikipedia, Pimke, CC 3.0)
Kościół Wszystkich Świętych w Gliwicach (fot. Wikipedia, Pimke, CC 3.0)

7. Browar Majer

Były takie czasy, że w Gliwicach warzono jedno z najlepszych piw na Śląsku, a Gleiwitzer Löwenbräu – gatunek piwa leżakowego o ciemnym zabarwieniu – znany był daleko poza granicami naszego regionu. I choć dziś browar “Scobel – Keller” jest już odległą historią, to w Gliwicach znów warzy się piwo. Obecnie tradycje miejskiego browaru przejął mini browar Majer, warzący według najstarszej normy piwnej z 1516 r. Będąc w Gliwicach koniecznie trzeba skosztować jednego z trzech warzonych tutaj gatunków.

08. Palmiarnia Miejska

W sercu urokliwego Parku Chopina mieści się jeden z najbardziej popularnych obiektów w Gliwicach – prawdziwa dżungla w środku miasta. Kaktusy, palmy, akwaria z żółwiami, terraria, papugi, egzotyczne ryby z czterech środowisk wodnych: Amazonii, Tanganiki, Rzek Polski i Rzek Azji południowo-wschodniej. Gliwicka palmiarnia to obiekt wart odwiedzenia o każdej porze roku.

Sukulenty, palmy i piranie - klimat gliwickiej palmiarni (fot. Wikipedia, Lestat, CC BY-SA 3.0)
Sukulenty, palmy i piranie – klimat gliwickiej palmiarni (fot. Wikipedia, Lestat, CC BY-SA 3.0)

09. Radiostacja Gliwice

Jeśli zagraniczni turyści mogą z czymś kojarzyć Gliwice to na pewno z tym obiektem. Być w Gliwicach i nie zobaczyć tutejszej radiostacji, która jest najwyższą drewnianą konstrukcją na świecie i od której zaczęła się druga wojna światowa, to naprawdę nie lada strata. To miejsce po prostu trzeba odwiedzić. Oprócz terenu “piknikowego” wokół radiostacji warto też wejść do tutejszego muzeum i poznać historię prowokacji, która rozpoczęła największy konflikt świata.

Najwyższa drewniana konstrukcja świata znajduje się w Gliwicach (fot. Wikipedia, Przemasban, CC BY-SA 3.0 pl)
Najwyższa drewniana konstrukcja świata znajduje się w Gliwicach (fot. Wikipedia, Przemasban, CC BY-SA 3.0 pl)

10. Marina Gliwice

Pamiętacie kultowy “Rejs”, z niezapomnianą rolą Stanisława Tyma? Otóż w Gliwicach też można się wybrać w rejs takim spacerowym statkiem i to wcale nie żart. Choć Port w Gliwicach ma najlepsze lata świetności dawno za sobą to gliwicka Marina z roku na rok proponuje coraz to nowe atrakcje. Odbywają się tu m.in. rejsy muzyczne i kulinarne, można także wypożyczyć łódkę na własność i pożeglować na przykład do Koźla lub na pobliskie Jezioro Pławniowickie.

(fot. Wikipedia, Jaroslav Kubec, CC BY-SA 3.0)
(fot. Wikipedia, Jaroslav Kubec, CC BY-SA 3.0)

 

 

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ