„Zajawkowa ekipa uwielbiająca jazdę i zabawę na każdej desce” – tak mówią...

„Zajawkowa ekipa uwielbiająca jazdę i zabawę na każdej desce” – tak mówią o sobie sami.

„Zajawkowa ekipa uwielbiająca jazdę i zabawę na każdej desce” - tak mówią o sobie sami. Spotkacie ich w bytomskim snowparku, ale nie tylko. A jeden z ich członków - Rafał Sypień, został zwycięzcą tegorocznego Oscyp Snowboard Contest – może być lepsza reklama?

0
foto: "bakao" Michał Bąk fotografia

„Zajawkowa ekipa uwielbiająca jazdę i zabawę na każdej desce” – tak mówią o sobie sami. Spotkacie ich w bytomskim snowparku, ale nie tylko. A jeden z ich członków –  Rafał Sypień, został zwycięzcą tegorocznego Oscyp Snowboard Contest – może być lepsza reklama?

Można „kminić” i domyślać się skąd/od czego pochodzi nazwa Waszej grupy. Najprościej jednak zapytać się Was. Jest jakiś głębszy, ukryty sens czy nie?

Jasne, że ma ukryte znaczenie i to niejedno! Wywodzimy się ze śląska, jednym ze znaczeń są śląskie ROLLady, ROLLować można również inne rzeczy, odnosi się to do samej jazdy na desce oraz aspektów związanych z naszym całym życiem. 🙂

ROLLady to?

Zajawkowa ekipa uwielbiająca jazdę i zabawę na każdej desce.

Narty, deska (w każdej odsłonie) to Wasz sposób na życie? Da się w naszym kraju nie robić nic innego?

Głównie deska, jednak przekładamy to na różne sezony – wakeboard, kitesurfing, skateboard, snowboard. Cały rok można jeździć lub pływać na desce. Niestety nie jest jeszcze naszym sposobem na życie tylko pasją. Niestety polski rynek nie jest na tyle łaskawy, a nasze umiejętności nie pozwalają na milionowe kontrakty więc oczywiście oprócz jazdy na deskach studiujemy i pracujemy. 🙂

32574536566_843b0df874_k

Zima z prawdziwego zdarzenia (nareszcie), mnóstwo osób zaczyna/kontynuuje swoją przygodę ze sportami zimowym, latem wiele osób stawia na wodę. Często na zasadzie „zobaczę filmik na yt, dam radę” – to Waszym zdaniem dobrze czy źle?

Wszystko ma dwie strony medalu. Nie można określić czy jest to dobre czy złe zależy od miejsca, sytuacji i sprzętu, który wykorzystamy. Można w ten sposób wystartować ale z osobą, która już zna wszystkie tajniki będzie o wiele bezpieczniej i szybciej. Zwłaszcza chodzi tu o bezpieczeństwo, jako nowicjusze czasem możemy nie przewidzieć ryzyka związanego z uprawianiem sportów “ekstremalnych”.

Jakich „złotych rad” możecie udzielić tym, którzy zaczynają swoją przygodę. Kiedy dać sobie spokój, a kiedy wręcz przeciwnie :)?

Na pewno nigdy nie można rezygnować, nawet jak na początku nie wszystko wychodzi. Determinacja i czas poświęcony na naukę zwraca się w progresie. Tutaj nic nie przychodzi od razu trzeba swoje pojeździć i “poczuć” deskę aby zaczęło wychodzić. Jeżeli tylko ktoś zaczyna swoją przygodę, ma jakiekolwiek pytania lub szuka wsparcia w nauce nowych tricków – zapraszamy do pisania wiadomości, pytania na snowparku czy na stokach, zawsze chętnie pomożemy 🙂

16247253726_5c51f8767e_o

Śląskie miasta są dobrym miejscem do jazdy na desce/nartach/snowboardzie? Jest gdzie?

Śląsk z racji bliskości gór jest znakomitym miejscem do jazdy, zwłaszcza jak dopisze zima. W góry mamy niecałe półtorej godziny podróży aby wpiąć się w sprzęt i rozpocząć jazdę. Oprócz górskich stoków w Beskidzie Śląskim mamy również mały ośrodek w Bytomiu – Dolomity Sportowa Dolina. Sami tam stawialiśmy pierwsze kroki i aktualnie zajmujemy się budową i utrzymaniem snowaprku. Świetne miejsce do stawiania pierwszych kroków oraz do doskonalenia umiejętności na każdym poziome. Wszystko to w zasięgu kilku kilometrów i oświetlone do 22 – oprócz dobrej zimy nic więcej do szczęścia nam nie potrzeba.

Na jakim poziomie jest polski snowboard, polskie narty? Jest coś czego brakuje polskim zawodnikom?

Jest wiele dyscyplin związanych z nartami i snowboardem. My nie jeździmy zawodowo tylko z czystej zajawki. Zawodnikom nie brakuje niczego oprócz profesjonalnej infrastruktury treningowej 🙂

32107867850_2e7e1dabdc_k

To co Wy robicie, nie należy raczej do niekontuzyjnych sportów. Ile razy trzeba upaść żeby reprezentować sobą „jakiś” poziom?

Tutaj nie chodzi o reprezentowanie określonego poziomu, tutaj chodzi o przyjemność i zabawę. Każdy poziom, który daje nam wiele radości i uśmiechu jest właśnie “tym” poziomem.

To prawda, sport nie jest najbezpieczniejszym sposobem czasu wolnego ale właśnie to napędza całą machinę. Zastrzyk adrenaliny, ryzyko to jest to co pozwala podnosić własną poprzeczkę i rozwijać się jeszcze bardziej. Można jeździć asekuracyjnie i nie wywracać się ale wtedy nie będzie progresu, jak mówi stare przysłowie: “jak się nie wywrócisz to się nie nauczysz” w tym przypadku jest bardzo prawdziwe. Upadki i szybkość progresowania jest kwestią indywidualną, nie da się określić, że akurat po 5 upadkach to musi się udać.

A ile razy trzeba zrezygnować z wykonania jakiegoś triku żeby pokonać strach?

Strach nie tylko jest związany z trickiem, jeżeli przestajemy się bać określonego tricku na wybranej przeszkodzie to staramy się go przenieść na trudniejszą. To właśnie budzi strach i nie pewność. Trzeba być pewnym tego co się robi i nie rezygnować z ustalonych celów, najgorsze co można zrobić to rozmyślić się w trakcie wykonywania tricku … Siła umysłu jest tutaj wszystkim, jeżeli jesteśmy pewni tego co robimy to na pewno się uda 🙂

32198901512_315243307c_k

Jak radzą sobie w tym wszystkim dziewczyny?

Scena dziewczyn coraz bardziej się rozwija, jest coraz więcej dziewczyn, które chętnie jeżdżą w snowparku i atakują trudniejsze przeszkody. Nasze dziewczyny też jeżdżą na desce i razem z nami spędzają w ten sposób czas.

Spotkać Was można w Bytomiu, macie duży wpływ na to co znajduje się w snowparku, czy z założenia jest to miejsce, w którym potencjalnie każdy powinien znaleźć coś dla siebie?

Zgadza się, na Suchej Górze w ośrodku DSD, tam zazwyczaj jeździmy i budujemy snowpark. Snowpark staramy budować się w taki sposób aby każdy znalazł coś dla siebie. Znajdziemy tutaj przeszkody dla początkujących ( boxy proste, małe rurki zrobione z PCV, małe poręcze) oraz zaawansowane przeszkody dla wprawionych riderów (długi rail prosty, rail podwójnie łamany, rail z transferem). Zawsze staramy ustawić się wszystko tak aby dało się jeźdźic w snowparku linie – korzystając z wyciągu przejeżdżając jak największą liczbę przeszkód

Dziękuję za rozmowę.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ