Polaricum powstanie w śląskim ZOO

Polaricum powstanie w śląskim ZOO

Dyrekcja ZOO w Chorzowie chce zbudować Polaricum. Nowoczesny pawilon ma stać się domem dla zwierząt polarnych. Inwestycja, której wartość może przekroczyć 300 tys. zł miałaby być gotowa w 2020 rok.

0

Dyrekcja ZOO w Chorzowie chce zbudować Polaricum. Nowoczesny pawilon ma stać się domem dla zwierząt polarnych. Inwestycja, której wartość może przekroczyć 300 tys. zł miałaby być gotowa w 2020 rok. Obiekt zajmowałby powierzchnię 16 ha. Niedawno katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnął konkurs na koncepcję architektoniczną tego obiektu.

Do konkursu zgłoszono pięć projektów. Jury nie przyznało jednak pierwszej nagrody. Żaden projekt „nie spełniał do końca wymagania dobrostanu zwierząt i nie uwzględniał w całości aspektów wystawienniczych i ekonomicznych”. Drugie miejsce ex aequo otrzymały pracownie 8486 Architekci i AiM Architekci. Nagrodę trzecią przyznano pracowniom P.A. NOVA i Ostrowscy Architekci. Właściwy konkurs ogłoszony zostanie w przyszłym roku. Później stworzona będzie dokumentacja techniczna. Kolejny krok to pozyskanie źródeł finansowania. W grę wchodzą m.in. pieniądze z budżetu województwa śląskiego.

Trudno uniknąć porównań do wrocławskiego Afrykarium, tym bardziej że był to pierwszy tego typu obiekt w kraju. W planach jest także budowa Orientarium w Łodzi. Dyrekcja Śląskiego Ogrodu Zoologicznego zapewnia, że Polaricum nie ma być konkurencją lecz uzupełnieniem oferty innych ogrodów. Warto zaznaczyć, że chorzowski obiekt, będzie pionierski, także w skali Europy.

W pawilonie mają zamieszkać zwierzęta typowe dla obszaru polarnego. Goście odwiedzający ZOO będą mogli zobaczyć m.in. białe niedźwiedzie, foki, lwy morskie, pingwiny, renifery, wilki polarne i lisy. Panujące tam warunki mają w jak największym stopniu odzwierciedlać te panujące na Biegunie. Wiąże się to z wieloma wyzwaniami.

– Przez większą część roku zwierzęta będą musiały mieć sztucznie chłodzoną wodę w basenach i  zaciemnione pomieszczenia – mówił Jolatna Kopiec, dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

W Polaricum znajdzie się też ekspozycja poświęcona ochronie klimatu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa Polaricum w Chorzowie powinna rozpocząć się jeszcze w 2018 roku. Pierwsze bilety sprzedano by wówczas w 2020 roku.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ