Katowice – Miasto kreatywne. Miasto muzyczne

Katowice – Miasto kreatywne. Miasto muzyczne

Nie ma w Polsce drugiego takiego miasta (rodowity ślązak powie, że to oczywiste). Katowice. Są atrakcyjne nie tylko inwestycyjnie. Katowice – są Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki.

0
FOT - ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC

Nie ma w Polsce drugiego takiego miasta (rodowity ślązak powie, że to oczywiste). Katowice. Są atrakcyjne nie tylko inwestycyjnie. Katowice – są Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki.

Wiedzieliście? Nie? Pora to nadrobić!

„Silesian Roots – Best Living Folk/World/Fusion From Silesia” – tytuł długi i trochę obco brzmiący, ale nie przez przypadek. Płyta została dołączona do prestiżowego magazynu Songlines. Na płycie min. Psio Crew, Gooral, Vołosi. Płyta „zawitała” w zagranicznych odtwarzaczach w kwietniu 2016 roku.  A na okładce prócz wydawców płyty informacja „Katowice City of Music”.

Kilka miesięcy wcześniej – w grudniu 2015 roku Katowice otrzymały zaszczytny tytuł  „Miasto Kreatywne Unesco w dziedzinie muzyki”. Jak tłumaczy Tamara Kamińska z katowickiej instytucji, tytuł to przede wszystkim prestiż dla miasta. Prestiż, na jaki Katowice niewątpliwie zapracowały. Tu bowiem muzyka poważna, przeplata się z elektroniką, hip – hopem, jazzem. A festiwale – często niszowe – cieszą się ogromnym szacunkiem zarówno krytyki jak i przede wszystkim słuchaczy. – Tytuł to znak jakości, który powoduje, że stajemy się bardziej wiarygodni w oczach naszych partnerów. Dzięki temu też World Music Expo 2017 odbędzie się właśnie w Katowicach. Samo wejście do sieci miast kreatywnych to większe możliwości współpracy. To partnerzy z całego świata. – tłumaczy Tamara Kamińska.

Zyskują na tym także artyści związani z Katowicami. Prócz wspomnianej płyty, to nowe projekty – Dzięki temu, że nasze miasta się poznają, wymieniają się artyści powstają nowe projekty. Także dzięki takim miejscom jak instytucja kultury Katowice Miasto Ogrodów. To tu powstanie Music Hub. Artyści będą tu mogli próbować, tworzyć nowe projekty, wymieniać doświadczeniami. – dodaje

O tym, że Katowice to miejsce wyjątkowo „płodne” muzycznie nie trzeba chyba nikomu mówić.  Jedno z najgorętszych wydarzeń muzycznych minionego roku – koncert Miuosha Jimka oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej – zrodziło się w Katowicach. Największy festiwal w pomieszczeniu – Rawa Blues Festiwal – od lat do Katowic przyciąga bluesowe gwiazdy i rzesze fanów z całej Europy. Tu działa jedna z najlepszych w Polsce i Europie orkiestr symfonicznych.  Teraz trzeba tylko przypomnieć sobie stare przysłowie „cudze chwalicie …”

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ