Jarmarki Bożonarodzeniowe na Śląsku – nie przegap!

Jarmarki Bożonarodzeniowe na Śląsku – nie przegap!

Jarmark bożonarodzeniowy w Katowicach już się rozpoczął. Na rynku stanęło 60 domków, w których możemy podziwiać rękodzieło, kosztować świątecznych potraw i kupować oryginalne prezenty.

0
Jarmarki Bożonarodzeniowe

Jarmark bożonarodzeniowy w Katowicach już się rozpoczął. Na rynku stanęło 60 domków, w których możemy podziwiać rękodzieło, kosztować świątecznych potraw i kupować oryginalne prezenty. Organizatorzy zadbali także o wrażenia artystyczne. Kiermasze świąteczne niebawem wystartują także w innych miejscach na Śląsku. Sprawdź gdzie!

KATOWICE -RYNEK

Do 23 grudnia potrwa Jarmark Bożonarodzeniowy w samym centrum Katowic. Na rynku powstało świąteczne miasteczko z ponad 60 domkami. Swoje miejsce znaleźli w nich wystawcy ze Śląska, ale także innych części Polski. Są także goście z Węgier, Czech, Białorusi i Litwy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jest rękodzieło, ale także mnóstwo przysmaków.

Uwagę przykuwają wyroby drewniane wykonane z drzewa oliwnego sprowadzanego z Betlejem,  szopki  bożonarodzeniowe, czy  biżuteria z bałtyckiego bursztynu. W ofercie są też naturalne kosmetyki z różnych regionów świata, a także ciekawostka –  szminki produkowane na bazie buraków.
Nie brakuje świątecznych smakołyków. Na stoiskach znajdziemy kolorowe pierniki, lizaki, czekoladowe narzędzia i owoce w czekoladzie, turecką chałwę, bakalie, szeroki wybór herbat i kaw. Ponadto  ekologiczne wina, litewskie wędliny, przyprawy, węgierskie salami, holenderskie sery, górskie oscypki podawane na ciepło z żurawiną. W strefie gastronomicznej znajdziemy szeroki wybór grzanego wina i piwa, miody pitne i nalewki oraz wyśmienite alzackie podpłomyki wypiekane na miejscu, tradycyjnej pajdy chleba podawanej ze smalcem, a także smażoną rybę.

Jarmark to także wspaniała atmosfera.  Czas umilać będą występy artystyczne. Na scenie pojawią się m.in. Marek Makaron Motyka i Rico, Gwardia Gryfa – finaliści programu Mam Talent, Natalia Niemen i Mate.O, a także Chór Gospel. W śród atrakcji warto wymienić także spotkanie ze św. Mikołajem, spektakl dla dzieci „Kaczka Dziwaczka”, uroczyste podświetlenie choinki i pokaz rzeźbienia w lodzie.

KATOWICE – NIKISZOWIEC

W weekend 3-4 grudnia odbędzie się 9. Jarmark na Nikiszu w Katowicach. To bez wątpienia największe wydarzenie tego typu na Śląsku. Organizatorzy spodziewają się bowiem 190 wystawców.

Dominować będzie rękodzieło i sztuka użytkowa – m.in. malarstwo, rzeźba, ceramika artystyczna, wyroby z drewna, ozdoby świąteczne, krawiectwo artystyczne, biżuteria, pamiątki z Nikiszowca i Górnego Śląska.  Jak co roku, znajdzie się też coś dla smakoszy – podczas Jarmarku będzie działać kilka punktów gastronomicznych, kawiarnie, ciastkarnie.

Nikisz zachęca także bezpłatnymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. W sobotę o godz. 14.30 odbędzie się przedstawienie „Pingwiny z Zimowej Krainy”. Tradycyjnie działać będzie także karuzela wiedeńska. W niedzielę od godz. 13.30 ruszy scena zlokalizowana na rynku. Jak co roku wystąpi Orkiestra Dęta Kopalni Wieczorek, a także dzieci z SP 53 i z Przedszkola nr 32. Zaśpiewa też obdarzony niezwykłym głosem nigeryjski wokalista soulowy KC Nwokoye. Świąteczny repertuar zaprezentuje także zespół „Fungus Combo”. Na scenie pojawi się również Jan Nowak – reprezentant katowickiej sceny elektronicznej. Na zakończenie wystąpi pochodzący z Rybnika zespół „Chwila Nieuwagi”. Dla fanów magicznego Nikiszowca przygotowano wycieczki z przewodnikiem. 

KATOWICE- FABRYKA PORCELANY

W weekend 10- 11 grudnia w Fabryce Porcelany w Katowicach (ul. Porcelanowa 23)odbędzie się świąteczna edycja Eko Jarmarku. Na uczestników czekają zdrowe, lokalne produkty oraz unikatowe rękodzieło.

CHORZÓW – RYNEK

Od 16 do 21 grudnia będzie można odwiedzać jarmark świąteczny na chorzowskim rynku. Pojawi się tam ok. 20 stoisk z rękodziełem i bożonarodzeniowymi przysmakami. Ustawiona zostanie też karuzela „Bajka” (wypożyczona ze Śląskiego Wesołego Miasteczka). Dla uczestników przygotowano występy Teatru Ognia, zespołu Universe, a także kuchenne popisy Grzegorza Bienia z programu MasterChef Junior. 21 grudnia odbędzie się wspólne strojenie choinki.

ZABRZE – PLAC WOLNOŚCI

Od 2 do 22 grudnia trwać będzie Jarmark Bożonarodzeniowy „IDĄ ŚWIĘTA” na Placu Wolności w Zabrzu. W czasie tego wydarzenia nie zabraknie ulubionych specjałów świątecznych – oscypków z żurawiną, regionalnych polskich wędlin, pieczywa  i ciast, grzanego wina czekolady na gorąco, herbaty po góralsku, czekoladowych pierników, oraz świątecznych niespodzianek i atrakcji. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. 2 grudnia odbędzie się Parada św. Mikołaja, na ten czas zaplanowano m.in. uroczyste podświetlenie choinki oraz mikołajkowe party z bałwankiem Olafem i fajerwerkami. 6 grudnia dzieci wezmą udział w specjalnie przygotowanym show z animacjami i niespodziankami.  Natomiast 16 grudnia zorganizowana zostanie Impreza Świąteczna. W jej trakcie odbędą się m.in. Wigilia dla mieszkańców, Betlejemskie Światło Pokoju, rozdane zostaną też darmowe choinki.

RUDA ŚLĄSKA – PLAC JANA PAWŁA II

Od 15 do 20 grudnia potrwa Rudzki Kiermasz Świąteczny. Na rynku ustawionych zostanie 5 stoisk z wyrobami rękodzielniczymi i potrawami świątecznymi. Dodatkowo 18 grudnia o godz. 16.00 na rynku zostanie zorganizowany Rudzki Wigilijny Stół – to okazja do wspólnego kolędowania i przełamania się opłatkiem.

Jarmarki Bożonarodzeniowe

 

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ