TOP 5 reprezentacyjnych ulic na Śląsku

TOP 5 reprezentacyjnych ulic na Śląsku

W niemal każdym, szanującym się mieście, jest przynajmniej jedna ulica-wizytówka „dopieszczana” przez władze bardziej niż pozostałe oraz chętnie wybierana przez banki, hotele, puby i restauracje. Nieoficjalnie mówi się o niej „reprezentacyjna” lub „handlowa”.

0
Ulica Mariacka jest dziś wizytówką Katowic (fot. Ludwig Schneider, Wikipedia, CC BY SA 3.0).jpg

W niemal każdym, szanującym się mieście, jest przynajmniej jedna ulica-wizytówka „dopieszczana” przez władze bardziej niż pozostałe oraz chętnie wybierana przez banki, hotele, puby i restauracje. Nieoficjalnie mówi się o niej „reprezentacyjna” lub „handlowa”. Często przyjmuje formę deptaka, chociaż zdarza się, że jeżdżą po niej samochody i tramwaje. Oto krótki przegląd najbardziej prestiżowych ulic na terenie aglomeracji śląskiej.

Ulica Mariacka w Katowicach

Katowice w ostatnich latach pokonały drogę od przemysłowego miasta, przesiąkniętego szarością, do nowoczesnego, dynamicznego ośrodka, przyciągającego głównie ludzi młodych. Wyrazem tej metamorfozy jest obecny wygląd ulic Mariackiej. Niczym niewyróżniający się trakt, po którym jeszcze do 2008 roku ciągnęły sznury samochodów, uchodzi za jedną z najmodniejszą ulic świetnie prosperującego dziś miasta. Co stoi za błyskawiczną karierą najmłodszego ze śląskich deptaków? To podejście gospodarzy tego miejsca, dla których proces tworzenia ulicy reprezentacyjnej nie skończył się zaraz po ułożeniu kostki brukowej i zamontowaniu stylowych ławeczek. Mariacka, przyciąga klimatycznymi knajpkami, ale też jest swego rodzaju instytucją kulturalną. Klimat tego miejsca tworzą plenerowe koncerty i przedstawienia, jarmarki oraz happeningi.

Ulica Dworcowa w Bytomiu

Wbrew temu, co sugerują niektórzy tropiciele sensacji, jej nazwy nie należy wiązać z radzieckim pisarzem Nikołajem Grigorjewiczem Dworcowem, ale z kolejowym budynkiem znajdującym się przy jednym z jej końców. Bo chociaż geneza tej ulicy sięga średniowiecza, jej kariera na dobre zaczęła się w XIX wieku – właśnie wtedy, gdy oddano do użytku dworzec. Do dziś, wybierają ją osoby, przemieszczające się z centrum do serca komunikacyjnego miasta. Czym Dworcowa wyróżnia się na tle innych bytomskich ulic? To szeroka i ciągnąca się przez 445 metrów promenada ze stylowymi latarniami, po której poruszają się jedynie piesi. Nie brak przy niej ciekawych kamienic, w tym takich, które figurują w rejestrze zabytków. Chociaż bytomski deptak ma mocną konkurencję w postaci pobliskiego centrum handlowego, nadal działają tu sklepy i przyjemne restauracje. Jest tu też hotel, który od niedawna funkcjonuje pod dosyć skomplikowaną nazwą „Rezydencję Bristol Kaiserhof 1858”.

Przy ul. Zwycięstwa nie brakuje wysokich kamienic (fot. Pimke, Wikipedia, CC BY-SA 3.0)
Przy ul. Zwycięstwa nie brakuje wysokich kamienic (fot. Pimke, Wikipedia, CC BY-SA 3.0)

Ulica Zwycięstwa w Gliwicach

By nosić etykietkę traktu reprezentacyjnego, wcale nie trzeba być deptakiem. Przykładem jest ulica Zwycięstwa w Gliwicach, po której mkną samochody i autobusy, a do roku 2009 jeździły także tramwaje. W tym przypadku powielony został popularny schemat, zgodnie z którym najbardziej prestiżową drogą jest ta, która łączy dworzec ze ścisłym centrum. Takie położenie sprawia, że na Zwycięstwa niemal zawsze jest ruch, a to jest magnesem dla banków, sklepów i restauracji. Nie brakuje tu ciekawych kamienic, spośród których najcenniejsze wzniesione zostały zgodnie z zasadami eklektyzmu. Na uwagę zasługuje zwłaszcza zabytkowy gmach Hotelu Diament.

Ulica Wolności w Chorzowie

Chorzowianie na uszczypliwości dotyczące oszpeconego betonową estakadą rynku, mają jedną odpowiedź: zapraszamy na ulicę Wolności. Rzeczywiście, długi, bo liczący prawie 2 kilometry, wybrukowany trakt, może robić wrażenie. Chorzowska promenada przyciąga wzrok stylowymi kamieniczkami, których większość powstała jeszcze w XIX wieku. Zadomowiły się w nich liczne puby i restauracje, banki i butiki oraz instytucje kulturalne. Nic dziwnego, że to właśnie tutaj bije serce tego ponad 100-tysięcznego miasta. Do ciekawszych obiektów znajdujących się przy ul. Wolności należą: neogotycka bazylika pod wezwaniem św. Jadwigi wzniesiona w 1874 roku oraz zabytkowy gmach Poczty Głównej. Podziwiając budynki przy chorzowskim deptaku, nie należy jednak popadać w stan zbytniego rozkojarzenia, gdyż środkiem reprezentacyjnej alei jeżdżą… tramwaje.

Hotel Admiralspalast (fot. Chris Duda, Flickr, CC BY 2.0)
Gmach Hotelu Admiralspalast w Zabrzu (fot. Kris Duda, Flickr, CC BY 2.0)

Ulica Wolności w Zabrzu

Co, oprócz ruchliwej linii kolejowej, łączy Chorzów z Zabrzem? Mieszkańcy tego drugiego miasta także nie lubią pytań o rynek (tutaj nie ma go wcale) i również odsyłają swoich złośliwych rozmówców na… ulicę Wolności, a dokładnie do jej niewielkiej części, przecinającej ścisłe centrum. Jeśli spojrzymy na mapę, przekonamy się, że jest to jedna z najdłuższych dróg w regionie. Funkcję reprezentacyjną pełni, natomiast, jedynie niewielki jej fragment. Do najciekawszych budynków, znajdujących się przy ulicy Wolności, z pewnością należy modernistyczny gmach Hotelu Admiralspalast. Obiekt z charakterystyczną kopułą, który przed laty nieco pieszczotliwie nazywany był „drapaczem chmur”, często gościł na przedwojennych widokówkach.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ