SPODEK – symbol Katowic kończy 45 lat.

SPODEK – symbol Katowic kończy 45 lat.

Spodek, to z pewnością najbardziej znany budynek stolicy województwa śląskiego i jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w skali kraju. To tu odbywały się i nadal odbywają najważniejsze wydarzenia kulturalne i sportowe. Hala przez wiele lat dzierżyła miano największej tego typu konstrukcji w Polsce.

0
INCITY.TV Spodek Katowice Śląsk

Spodek, to z pewnością najbardziej znany budynek stolicy województwa śląskiego i jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w skali kraju.

To tu odbywały się i nadal odbywają najważniejsze wydarzenia kulturalne i sportowe. Hala przez wiele lat dzierżyła miano największej tego typu konstrukcji w Polsce.

Pierwsze plany budowy hali widowiskowo-sportowej pojawiły się już w 1955 roku. Pierwotnie Spodek miał wylądować kilka kilometrów dalej – w okolicach Stadionu Śląskiego w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Po przyjrzeniu się awangardowej wizji architektów, postanowiono o budowie w centralnym punkcie Katowic.

Budowa trwała pięć lat i została przerwana na kilkanaście miesięcy ze względu na zarzuty o możliwości zawalenia się tej wielkiej konstrukcji. W jej trakcie, ze względu na charakterystykę zastosowano pionierskie i niespotykane dotąd rozwiązania technologiczne. Budynek zaprojektowano tak, aby opierał się wstrząsom wynikającym z działalności górniczej. Uroczyste otwarcie nastąpiło w maju 1971 roku.

Spodek, to nie tylko charakterystyczna hala widowiskowo-sportowa, ale cały kompleks składający się dodatkowo z lodowiska, hotelu i sali gimnastycznej. Sama hala może pomieścić 11 i pół tysiąca widzów. W ostatnich latach przeprowadzono gruntowną modernizację, podczas której w centralnym punkcie obiektu podwieszono pod sufitem ledowy ekran o powierzchni 90m kwadratowych. Elewacja składa się z 30 tysięcy aluminiowych płytek, które położono w zamian za płytki azbestowo-cementowe. Usunięto w ten sposób ponad 100 ton toksycznego surowca.

Wydarzenia

Na spodkowej scenie występowały największe gwiazdy światowej estrady, takie jak Metallica, Deep Purple, Jean Michel Jarre, The Cure, Sting czy Tina Turner. Wielu z największych tuzów polskiej sceny nagrywało tu swoje koncertowe albumy. Wśród cyklicznych imprez wymienić można Odjazdy, Metalmanię, której reaktywację zapowiedziano na przyszły rok oraz największy na świecie festiwal bluesowy pod dachem, czyli Rawę Blues.

Obiekt był też wielokrotnie areną wydarzeń sportowych w randze mistrzostw świata czy Europy. To tu odbywały się m. in. Mistrzostwa Świata w Zapasach (1974, 1982), Mistrzostwa swiata w Hokeju na lodzie (1976), Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn (2016), czy dwukrotnie – finał Ligi Światowej w siatkówce mężczyzn (2001, 2007). Wydarzeń było oczywiście więcej, jednym z najciekawszych było zapewne przemówienie kubańskiego dyktatora – Fidela Castro. (1972)

Urodziny

22 października 2016, to dzień w którym Spodek obchodzi oficjalnie swoje 45 urodziny. Podczas jubileuszu można zwiedzić niedostępne na co dzień zakamarki obiektu. W rolę przewodników wcielili się m.in. Kamil Durczok i Ireneusz Dudek. Wieczorem odbędzie się wielki koncert, z udziałem polskich gwiazd. Podczas występów można będzie usłyszeć światowe przeboje, które na przestrzeni lat rozbrzmiewały w murach szacownego jubilata.

 

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ