FOODCity nowy cykl w naszym portalu

FOODCity nowy cykl w naszym portalu

Pamiętam, jak podczas zajęć w szkole, dokładnie na technice (tak - dawno temu był taki przedmiot w podstawówkach) nauczycielka podkreślała - „Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”. Mówiła to oczywiście sugerując, że wspólne „psiapsiółkowe” robienie kanapek nie jest wskazane na lekcji. Dziś, coraz popularniejsze jest właśnie wspólne gotowanie – w gronie znajomych, przyjaciół, czasami nawet ludzi zupełnie sobie obcych ludzi.

0
INCITY.TV. gotowanie FOODCITY
Ananas Fresh Table BY VIKTOR HANACEK

Pamiętam, jak podczas zajęć w szkole, dokładnie na technice (tak – dawno temu był taki przedmiot w podstawówkach) nauczycielka podkreślała – „Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść”. Mówiła to oczywiście sugerując, że wspólne „psiapsiółkowe” robienie kanapek nie jest wskazane na lekcji. Dziś, coraz popularniejsze jest właśnie wspólne gotowanie – w gronie znajomych, przyjaciół, czasami nawet ludzi zupełnie sobie obcych ludzi.

Co macie w lodówce? Dobra ja się przyznam, Gordon Ramsey miałby problem. Może poradziłaby sobie Niggela – ale to „swojska dziewczyna” – nie wymyśla i nie wymaga ode mnie długodojrzewającego sera prosto z Francji. Niestety. W czasach kiedy biegiem załatwiamy prywatne rzeczy, dużo czasu spędzamy w pracy – kupujemy to – co najszybsze do zrobienia (mrożonki, dania instant, gotowce).

Dobre jedzenie mamy od święta, lub jeśli mamy szczęście (ja mam!) mogą nas poratować rodzice. Przychodzą jednak momenty i zazwyczaj to jakieś symboliczne urodziny, kiedy zaczynamy doceniać dobry obiad, smaczne śniadanie, domową kanapkę w pracy. Kiedy zaczynamy stawiać na zdrowie i przede wszystkim wspólne jedzenie.

SLOW FOOD

Slow food to inicjatywa, która zrodziła się 30 lat temu. Popularność bigkanapek, frytek, i kurczaczków spowodowała narodzenie się ruchu społecznego, który przypomina jak istotne jest wspólne jedzenie, celebrowanie chwili, brak pośpiechu i przede wszystkim zdrowe i wartościowe  posiłki. I tak od nauki jak ważne dla naszego zdrowia jest spożywanie dobrze zbilansowanych posiłków, postanowiono zmienić ludzkie relacje.

To zabieganie bowiem doprowadza do ograniczenia naszych kontaktów. Komunikujemy się przez sms`y i messenger’a. O zmianach w naszym życiu informują zdjęcia na Instagramie lub statusy na Facebook’u. Gdzie w tym wszystkim znaleźć czas na wspólne gotowanie? Do tego wolne. Powtarzam WOLNEEEEE!

PRZEZ ŻOŁĄDEK …

Dobra, wyznaję! Pamiętam pierwszą kolację ugotowaną przez chłopaka, z którym się spotykałam. Wspólne zakupy, wspólne szukanie przepisu i przede wszystkim wspólny proces gotowania.

Kiedy już usiedliśmy do stołu. I kiedy jedliśmy (nie, nie wsuwaliśmy na szybko, JE-DLI-ŚMY!) poczułam, że to jest coś fajnego. Wspólne gotowanie. Wspólne jedzenie. Wspólna rozmowa.

Na tym właśnie polega Slow Food. Na wspólnym gotowaniu i wspólnym jedzeniu. Na rozmowie. Na odnalezieniu tego, co często gubimy żyjąc szybko.

WSPÓLNIE!

Dobrze. Ale gotowanie na randce lub na randkę – to coś zupełnie innego niż gotowanie w gronie tych „przysłowiowych sześciu kucharek”. Żeby ten fajny (i w sumie modny) wieczór nie zakończył się towarzyską i kulinarną katastrofą musimy pamiętać o kilku rzeczach.

Jeśli już pomyślicie – tak! Chcemy razem zrobić kolację – zastanówcie się co ugotować. Pamiętajmy, że mamy różne smaki, lubimy różne rzeczy. Ktoś jest zdeklarowanym mięsożercą, ktoś inny je tyko i wyłącznie to co spadło z drzewa. I tym cała zabawa – znaleźć taki przepis, który połączy wszystkich i zaspokoi apetyt każdego.

Pamiętajcie też, że podczas spotkania to Wy tak naprawdę jesteście najważniejsi, Nie marudzimy, nie rozmawiamy o pracy, porażkach, kredytach. Stres jak wiadomo szkodzi, źle działa na trawienie, wątrobę itd. itp. A skoro o zdrowiu – to pamiętajmy też, że warto wybierać produkty naturalne, jak najzdrowsze i przede wszystkim takie wyprodukowane w Polsce.

SMACZNIE

Dlaczego o tym piszemy? Chcemy Was namówić do wspólnego gotowania. Takiego wirtualnego oczywiście. Pokazujcie nam nowe smaki. Przybliżajcie nam to co nie znane. My w zamian – zdradzimy Wam kilka przepisów. Będzie tradycyjnie, będzie z z nutką szaleństwa. Obiecujemy.

 

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ