Śląskie „naj”, czyli miasta z rekordami

Śląskie „naj”, czyli miasta z rekordami

0
Śląskie „naj”, czyli miasta z rekordami
Katowice przodują pod względem ilości mieszkańców (fot. Andy Doyle, Flickr, CC BY-SA 2.0)

Bez wahania powiedzieć można, że województwo śląskie miastami stoi! Jest ich tu aż 71 – najwięcej w całej Polsce. Są niezwykle zróżnicowane, a położenie w granicach tego samego województwa to jedyna cecha, która je łączy. Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się naszym miastom-rekordzistom.

Najstarsze i najmłodsze

Za nestora wśród grodów naszego województwa uznawany jest Racibórz, który prawami miejskimi mógł się pochwalić już przed rokiem 1217. Co powinno się znaleźć na przeciwległym biegunie? Ta kwestia nie jest łatwa do rozstrzygnięcia. Do miana najmłodszego miasta na Śląsku pretendować mogłyby pobliskie Krzanowice, które wsią były do roku 2001. Jednak miejscowość ta prawa miejskie posiadała już dużo wcześniej, bo w latach 1265 -1945. Co ciekawe, nigdy nie została ich pozbawiona, a zmiana statusu wiązała się z tym, że po II wojnie światowej, ktoś nieopatrznie wpisał ją do rejestru gmin wiejskich.

Najmniejsze

Macie ochotę na spacer po mieście? W Krzanowicach się zbytnio nie rozpędzajcie. To miasto o najmniejszej powierzchni w województwie śląskim. Według danych z 01.01.2015, jego powierzchnia wynosi zaledwie 3,08 km². Obszar ten porównać więc możemy do prostokąta o wymiarach 2 km na 1,5 km. Jeśli chodzi o kategorię „najmniejsze” Krzanowicom nie udało się ustrzelić dubletu. Najmniej mieszkańców – 1854 (stan na: 31.12.2014) mają, leżące w powiecie gliwickim – Sośnicowice. Można powiedzieć, że wszyscy mogliby się zmieścić na trybunach średniej wielkości hali sportowej.

Śląskie „naj”, czyli miasta z rekordami Zbiornik Pogoria w Dąbrowie Górniczej (fot. Wikipedia, domena publiczna)
Zbiornik Pogoria w Dąbrowie Górniczej (fot. Wikipedia, domena publiczna)

Największe

Nawet najbardziej pojemny stadion nie pomieści za to mieszkańców Katowic. Stolica regionu z 299 910 osób (stan na: 31.12.2015) jest najludniejszym miastem w województwie i dziesiątym w Polsce. Na tym samym miejscu w krajowym rankingu plasuje się największa w województwie – pod względem zajmowanej powierzchni – Dąbrowa Górnicza. 188,73 km² to obszar, który oprócz przestrzeni miejskiej obejmuje: lasy, popularne zbiorniki wodne, ciekawe skałki, a nawet fragment… pustyni.

Najrzadziej i najgęściej zaludnione

Ale to nie mieszkańcy Dąbrowy Górniczej mają do swoje dyspozycji najwięcej przestrzeni. Najmniejszą gęstością zaludnienia wyróżniają się Woźniki w powiecie lublinieckim. Statystycznie na każdy kilometr kwadratowy tego miasta przypadają, bowiem, 62 osoby (stan na: 31.12.2014). Zdecydowanie ciaśniej jest w Świętochłowicach. Gęstość zaludnienia szacowana jest tu na 934,8 osób/km². Śląskie miasto jest też bardzo wysoko w klasyfikacji ogólnopolskiej. To trzeci wynik w kraju!

Najwyżej i najniżej położone

W rankingu ustalanym według metrów nad poziomem morza, najwyżej – dosłownie i w przenośni – plasuje się Wisła. W granicach tego beskidzkiego miasta znajduje się m.in… Barania Góra. Dzięki „wchłonięciu” popularnego wśród górskich turystów wierzchołka, Wisła wdrapała się na szczyt tej klasyfikacji z bardzo dobrym wynikiem 1200 m n.p.m. O ile górskie miejscowości często chwalą się wysokością swojego położenia, to miasta leżące na nizinach nie zawsze upubliczniają dane na ten temat. Który z grodów województwa śląskiego leży najniżej? Bardzo prawdopodobne, że jest to Kuźnia Raciborska. Blisko granic tej miejscowości znajduje się nasza lokalna „depresja”, czyli punkt położony na wysokości zaledwie 178 m n.p.m.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ