Rybnickie Trasy Rowerowe

Rybnickie Trasy Rowerowe

0
Rybnickie Trasy Rowerowe są dobrze oznakowane (fot. autor)

Za rowerową stolicę Polski uchodzi Gdańsk. A zastanawialiście się może, które z miast mogłoby dzierżyć podobny tytuł w województwie śląskim? W gronie głównych faworytów na pewno znalazłby się Rybnik.

Rowerowe eldorado
Najważniejszy ośrodek ROW-u, co prawda nie może się jeszcze równać z „miastem Neptuna”, w którym jest 587,9 km tras rowerowych, ale w skali naszego regionu zdecydowanie się wyróżnia. Rybnik oferuje cyklistom 17 dobrze oznakowanych tras. Jeśli wierzyć tablicom informacyjnym, łączna ich długość wynosi 241,2 km (i w większości położone są w granicach miasta). Te liczby nawet na wybrednych miłośnikach dwóch kółek mogą zrobić wrażenie!

Asfalt i ruchome piaski
Jeśli chodzi o kwestie bardziej „przyziemne”, wybierając się na wycieczkę, nastawcie się na to, że gumy waszych welocypedów będą miały styczność z różnymi rodzajami nawierzchni: od gładkiego, jak zwycięstwa Anity Włodarczyk, asfaltu, przez szerokie szutry, po skromne, niczym dorobek polskich drużyn w piłkarskiej Lidze Mistrzów, leśne ścieżynki. Zdarzają się, chociaż na szczęście rzadko, odcinki piaszczyste, na których opony z mniej wyraźnym bieżnikiem mogą najzwyczajniej w świecie odmawiać współpracy.

Szlaki nie omijają rybnickich lasów (fot. autor)
Szlaki nie omijają rybnickich lasów (fot. autor)

Do wyboru, do koloru
Gdyby każdemu z rybnickich szlaków przypisać inny kolor, trzeba by było sięgnąć po niszowe, nie przez wszystkich rozróżniane odcienie. Przyznacie, że to mało praktyczne. Żeby uniknąć nieporozumień, szlakom, oprócz koloru, przyporządkowano też numer. Znajdziemy tutaj po trzy trasy: czerwone (nr 289, nr 294, nr 320), żółte (nr 2, nr 295, nr 323) i niebieskie (nr 282, nr 288, nr 292) oraz po cztery: czarne (nr 287, nr 290, nr 315a, nr 318) i zielone (nr 10, nr 13, nr 297, nr 315). Niektórym, dodatkowo, nadano nazwy. I tak mamy: „Szlak Pielgrzymkowy”, „Szlak im. Jana Pawła II”, „Szlak im. Oskara Michalika” i „Szlak Początków Górnictwa Węgla Kamiennego”.

Komu w drogę!
Jak zacząć? Najlepiej od znalezienia odpowiedniej trasy. Opisy szlaków oraz mapki dostępne są w Internecie. Przydadzą się one na etapie planowania wycieczki, ale nie są niezbędne w jej trakcie. Na trasie znajdują się tabliczki precyzyjnie określające odległości oraz schematy rybnickiej sieci. Z takimi informacjami trudno się zgubić. Oznaczenia z charakterystycznym rowerkiem spotkamy w prawie wszystkich dzielnicach miasta, co sprawia, że nie trzeba się specjalnie przemieszczać, by trafić na szlak.

Rowerzyści chętnie zaglądają na rybnicki rynek (fot. autor)
Rowerzyści chętnie zaglądają na rybnicki rynek (fot. autor)

Kościoły, lasy i „morze”
Ścieżki zaprowadzą nas do najciekawszych zakątków miasta. Niemal każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ci których interesują miejskie zabytki, a w szczególności obiekty sakralne, powinni wybrać trasę czarną nr 287, czyli „Szlak im. Jana Pawła II”, prowadzący z dzielnicy Stodoły, przez Śródmieście i Ochojec, aż do Rud. Sporo szlaków prowadzi przez – okalające Rybnik – lasy, w tym malowniczy Park Krajobrazowy „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Popularnym celem wycieczek jest także zalew zwany nieco górnolotnie „rybnickim morzem”.

Z GOP-u do ROW-u
Tutejsze szlaki nie funkcjonują w próżni. Wręcz przeciwnie – świetnie komponują się z trasami wyznaczonymi na terenie sąsiednich gmin. To dobra wiadomość dla bardziej wprawionych rowerzystów, na których wycieczki w obrębie miasta nie zrobią żadnego wrażenia. Przeskakując ze szlaku na szlak możemy zwiedzić ROW, ale też GOP, wybrać się za południową granicę (żółty szlak nr 2, to część trasy Katowice – Krnov), czy odwiedzić Beskidy. Z rybnickich szlaków chętnie korzystają też mieszkańcy innych miast.

"Rybnickie morze" to obowiązkowy punkt wielu wycieczek (fot. autor)
„Rybnickie morze” to obowiązkowy punkt wielu wycieczek (fot. autor)

Pętla z Gliwic
Idealny dojazd mają na przykład mieszkańcy Gliwic. Do miana rowerowej klasyki, pretendować może pętla rozpoczynająca się i kończąca w mieście słynnej radiostacji. Przez Bojków i Chudów (zielony szlak nr 371), Ornontowice (niebieski szlak nr 372), Czerwionkę-Leszczyny i Kamień (żółty szlak nr 2) dotrzeć można do centrum Rybnika oraz nad zalew (czarny szlak nr 287). Do Gliwic najlepiej wrócić leśną dróżką, równoległą do ruchliwej drogi krajowej nr 78 (szlak żółty do Pilchowic nr 295) i dalej trasą czerwoną (nr 6) biegnącą przez Nieborowice, Żernicę i Sikornik. Taką wycieczkę polecić mogę rowerzystom, którym nie straszne są większe odległości, a do tego lubią włóczyć się po lasach. Ci mniej wprawieni kolarze też znajdą tu coś dla siebie. Wystarczy spojrzeć na mapę, a pomysły na aktywny wypoczynek same się pojawią.

Schemat sieci tras - takie mapki nie należą tu do rzadkości. (fot. autor)
Schemat sieci tras – takie mapki nie należą tu do rzadkości. (fot. autor)
Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ