Smok, wampiry i Stonehenge – sensacyjne odkrycia na Śląsku

Smok, wampiry i Stonehenge – sensacyjne odkrycia na Śląsku

0
(Fot. Freeimages / Donald Cook)

Myślicie, że wielkie odkrycia archeologiczne to wyłącznie domena filmowego Indiany Jones’a albo urodziwej Lary Croft? Nic bardziej mylnego. Śląscy archeolodzy i paleontolodzy też mają spore sukcesy na swoim koncie. Przedstawiamy 5 prehistorycznych odkryć na Śląsku, które zaskoczyły świat.

1. Wampiry z Gliwic

Mieszkańcy Gliwic długo musieli czekać na ukończenie Drogowej Trasy Średnicowej przecinającej śląską metropolię, i to nie tylko ze względu na opóźnienia budowlańców, ale również na… wampiry. Tak, tak, to właśnie w tym mieście podczas prac budowlanych archeolodzy odkryli kilkanaście średniowiecznych szkieletów z obciętymi głowami, które złożono w nogach i rękach. Dlaczego trupy miały obcięte głowy? Prawdopodobnie za życia podejrzewano te osoby o wampiryzm. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo takie groby odkrywa się od czasu do czasu w całej Europie, gdyby nie fakt, że nigdy w takiej skali! To prawdopodobnie największy „przeklęty” cmentarz na kontynencie. Czy transylwańska siedziba Drakuli nie jest zatem aby przereklamowana?

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Czaszki na „przeklętym cmentarzu” w Gliwicach, zostały odcięte i ułożone w nogach lub rękach zmarłych. Czy w ten sposób chciano zapobiec powrotowi tych osób po śmierci? (fot. Freeimages / eugene_w)

2. Mamut i nosorożec włochaty z Pyskowic

Skoro jesteśmy już w Gliwicach to warto wybrać się do tutejszego muzeum w Zameczku Piastowskim. Znajduje się tam szkielet prawdziwego mamuta. Wraz z prehistorycznym kolegą – nosorożcem włochatym, w latach 50. wyciągnięto go podczas prac wydobywczych z kopalni piasku w okolicach Pyskowic. W 2007 roku upamiętniono to wydarzenie budując w Pyskowicach ścieżkę edukacyjną nazwaną geopunktem, gdzie postawiono wierne repliki obu prehistorycznych zwierząt.

Muzeum w Gliwicach - Zameczek Piastowski, to tu można zobaczyć mamuta z Pyskowic (fot. Wikipedia / Lestat / CC BY-SA 3.0)
Zameczek Piastowski w Gliwicach, to tu można zobaczyć mamuta z Pyskowic (fot. Wikipedia / Lestat / CC BY-SA 3.0)

3. Smok z Lisowic

Jeśli mamut jest jeszcze stworzeniem, które można sobie w miarę łatwo wyobrazić (przecież to taki owłosiony słoń), to jak musiał wyglądać smok, którego kości odkopano w Lisowicach koło Lublińca? Ano tak, że mierzył około 5-6 metrów długości, miał długie, piłkowane zęby o długości nawet do 10 centymetrów i w prostej linii był przodkiem Tyranozaura Rexa, największego drapieżnika jaki kiedykolwiek chodził po ziemi. To pierwszy dinozaur, którego kości odkryto w Polsce! Rekonstrukcję smoka możecie zobaczyć w muzeum w Lisowicach.

Rekonstrukcja smokana Wydziale Biologi UW (fot. Wikipedia / Panek / GFDL)
Rekonstrukcja smoka na Wydziale Biologi UW (fot. Wikipedia / Panek / GFDL)

4. Śląskie Stonehenge

To brytyjskie zna cały świat, ale czy wiecie, że największy do tej pory krąg prehistoryczny odkryto właśnie na Śląsku, w Pietrowicach Wielkich? Nie był co prawda kamienny, lecz drewniany, ale jego rozmiary o średnicy 180 metrów robią wrażenie. Jest też starszy od Stonehenge, bo wybudowano go na 4900 tys. lat przed narodzinami Chrystusa, ma więc prawie 7000 lat! Czyż nie byłoby fajnie odwiedzić jego rekonstrukcję w najbliższej przyszłości?

Obserwatorium astronomiczne w Goseck w Niemczech - prehistoryczny krąg o podobnym przeznaczeniu, który zrekonstruowano. Czy ten śląski też ma szansę ujrzeć światło dzienne?( fot. Wikipedia)
Zrekonstruowany krąg prehistoryczny w Goseck, Niemcy, prawdopodobnie obserwatorium astronomiczne. Czy śląski krąg też ma szansę ujrzeć światło dzienne? Czas pokaże ( fot. Wikipedia)

5. Śląska Wenus

Okolice Raciborza w ogóle należą do bardzo bogatych pod kątem odkryć archeologicznych. Również tutaj podczas prac poprzedzających budowę zbiornika przeciwpowodziowego Dolna Odra, znaleziono unikalną w skali Polski figurkę nagiej kobiety o obfitych biodrach. Zaledwie 10 centymetrowa postać pochodząca z IV w. p.n.e., to figurka związana z kultem płodności i urodzaju. Najsłynniejszą tego typu figurką na świecie jest Wenus z Willendorf, wyrzeźbiona 24 tys. lat temu. Ta z Raciborza, to jedyny taki zabytek w całym kraju!

Wenus z Willendorf to najbardziej znana figurka tego typu na świecie (fot. Wikipedia / Don Hitchcock / CC BY-SA 3.0)
Wenus z Willendorf to najbardziej znana figurka tego typu na świecie (fot. Wikipedia / Don Hitchcock / CC BY-SA 3.0)
Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ