Wrocław – miasto mostów, wież i krasnali

Wrocław – miasto mostów, wież i krasnali

0
Wrocławski ratusz to jedna z wizytówek miasta (fot. autor)

Wenecja Północy i Miasto Spotkań, a w tym roku także Europejska Stolica Kultury – te trzy tytuły dotyczą tego samego miejsca. Wrocław, bo o nim mowa, to niezwykle atrakcyjny cel weekendowych wypadów. Latem także idealny przystanek, dla wracających na Górny Śląsk z wypoczynku nad morzem. Co takiego wyjątkowego jest w stolicy Dolnego Śląska?

Wysyp wysp i mostów

W tej kategorii Wrocław należy do ścisłej europejskiej czołówki, a lepszym wynikiem mogą pochwalić się jedynie: Wenecja, Amsterdam i Petersburg. Chodzi o ilość mostów i kładek. Ile ich jest w stolicy Dolnego Śląska? Jedne źródła podają 117, inne 133, ale można spotkać się nawet z liczbą… 220. Wrocław deklasuje tu inne polskie miasta. Takich problemów z dodawaniem nie mają na przykład w Warszawie i Krakowie, gdzie doliczono się odpowiednio 10 i 18 przepraw przez Wisłę. Co ciekawe, przedwojenni wrocławscy statystycy donosili aż o 303 takich obiektach. W nazwie „Wenecja Północy” nie ma więc zbyt wielkiej przesady. Zresztą most mostowi nie jest równy. Nadodrzański gród szczyci się zarówno nowoczesnym Mostem Rędzińskim, jak i zabytkowymi konstrukcjami, jakich wiele w centrum. Dzięki nim bez problemu dotrzemy na wrocławskie wyspy. W tym do najstarszej części miasta. Pierwszy gród wzniesiony został, bowiem, na Ostrowie Tumskim. Ten, stosunkowo niewielki skrawek ziemi, obfituje w cenne zabytki, wśród których prym wiedzie pierwsza w pełni gotycka świątynia wzniesiona na ziemiach polskich, czyli katedra św. Jana Chrzciciela. To jedno z najbardziej urokliwych miejsc stolicy Dolnego Śląska.

Most Rędziński (Fot. Jg44.89; Wikipedia; CC BY-SA 3.0)
Most Rędziński (Fot. Jg44.89; Wikipedia; CC BY-SA 3.0)

Ciekawe perspektywy

Będąc w tym miejscu, trudno odmówić sobie zobaczenia pięknej panoramy Wrocławia. Tym bardziej, że turystów na taras widokowy, znajdujący się na kościelnej wieży, wwozi wygodna winda. Budowla ma aż 97 metrów wysokości, ale punkt, z którego podziwiać można miasto, znajduje się nieco niżej, bo na 60 metrze. Dużo większym wyzwaniem jest wycieczka na 90-metrową wieżę, znajdującego się w sąsiedztwie Rynku, kościoła pw. św. Elżbiety. By dostać się na tutejszy taras widokowy, pokonać trzeba aż 200 stopni, a czasami także lęk przed wspinaczką po wąskich i krętych schodach. Co ciekawe, XV-wieczna wieża miała początkowo aż 130 metrów wysokości i uchodziła za najwyższą na całym Śląsku. Miano najbardziej okazałej budowli w regionie, a także najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce, nosi od niedawna wrocławski drapacz chmur – Sky Tower. Tutejszy taras znajduje się na 49. piętrze, czyli dwusetnym metrze i nad Wisłą i Odrą nie ma sobie równych. Miejsc, gdzie można się wspiąć, by coś zobaczyć, jest tutaj więcej. Wrocławska sieć punktów widokowych, uznawana jest za najbardziej rozbudowaną w kraju.

Sky Tower oferuje rozległe widoki (Fot. Op; Wikipedia; CC BY-SA 3.0 pl)
Sky Tower oferuje rozległe widoki (Fot. Op; Wikipedia; CC BY-SA 3.0 pl)

Kolekcjonerzy krasnali

Z góry trudno je dostrzec, chociaż opanowały miasto. Ba, pomimo niżu demograficznego, wciąż ich przybywa. Mowa o wrocławskich… krasnalach, których jest już prawie 300. Trójkuć Wywiadek, Bąbelek Chlapuś, czy Edukacjusz – każdy ma swoje imię oraz jakąś historię. Pierwsze krasnale pojawiły się w połowie lat 80., za sprawą Majora Frydrycha i pełnych absurdalnego humoru, happeningów Pomarańczowej Alternatywy. Inwazja niepozornych figurek rozpoczęła się w 2005 roku. To, że przemierzając tutejsze ścieżki, trzeba uważnie patrzeć pod nogi, wcale nie zniechęca turystów do spacerów po mieście. Wręcz przeciwnie! Małe, sympatyczne stworki, wiodą dziś żywot lokalnych celebrytów, z którymi niemal każdy chce zrobić sobie zdjęcie. Można powiedzieć, że foto-kolekcjonerzy krasnali mają coś ze… zbieraczy Pokemonów, ale pojawili się duuuuużo wcześniej.

We Wrocławiu łatwo natknąć się na... krasnala (Fot. Natalia Postawa; Flickr; CC BY-SA 2.0)
We Wrocławiu łatwo natknąć się na… krasnala (Fot. Natalia Postawa; Flickr; CC BY-SA 2.0)

Miasto spotkań i kultury

Jeśli już jesteśmy przy symbolach miasta, nie możemy pominąć wrocławskiego ratusza – podobno najstarszego, zachowanego w Polsce. Ta gotycka perełka pełna jest niezwykłych detali, takich jak zegar z dzwonem z 1368 roku. W podziemiach mieści się najstarszy w Europie lokal gastronomiczny, czyli popularna Piwnica Świdnicka, która funkcjonuje ponoć od… 1275 roku! Nazwa nawiązuje do serwowanego tutaj w średniowieczu, a cenionego w ówczesnej Europie, piwa świdnickiego. Legendarnego trunku w menu już dawno nie ma, ale wizyta w takim miejscu i tak wyostrza apetyt na dalsze zwiedzanie. Bo Wrocław ma wiele smaków, o których nie sposób wspomnieć w krótkim artykule. W tym roku, szczególnie kusi tych, co gustują w koncertach, wystawach i wernisażach. Wszak miasto nad Odrą nosi właśnie dumny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, więc ciekawych imprez nie może tu zabraknąć. Wrocław szczyci się też otwartością na świat i ludzi. W końcu, według oficjalnego hasła, to „miasto spotkań”.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ