Bytomska wąskotorówka – przejażdżka z historią w tle

Bytomska wąskotorówka – przejażdżka z historią w tle

0
Bytomska wąskotorówka gotowa do drogi (fot. Mariuszjbie, Wikipedia)

Spośród kolejek, które suną po wąskich torach, ta jest wyjątkowa. Powstała w 1853 roku, co czyni z niej najstarszą na świecie, nadal działającą wąskotorówkę. Sympatyczna ciuchcia uchodzi za jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu.

Kurs na wakacje
Bytomska wąskotorówka otwiera przed pasażerami drzwiczki swych stylowych wagoników zazwyczaj w sezonie letnim. Regularne przejazdy na linii Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie prowadzone są wówczas w weekendy. Ze stacji początkowej mini pociągi odjeżdżają o godzinie 9:00 i 14:30. Kursy powrotne startują o godzinie 12:00 i 17:30. Dlaczego warto wybrać się na przejażdżkę zabytkową ciuchcią? Powodów jest kilka.

Wycieczka do przeszłości
Kto dziś jeszcze pamięta małe, tekturowe kartoniki, kasowane pieczołowicie przez konduktorską obsługę pociągu? W bytomskiej wąskotorówce nadal spotkać możemy bilety rodem z lat 80. ubiegłego wieku. Nieco starsi pasażerowie z pewnością mają do takich „gadżetów” sentyment. Jeszcze bardziej wiekowy jest… tabor. Za prawdziwą perełkę uchodzi wagon Fxh-501 z 1907 roku (!), który po krótkiej przerwie spowodowanej remontem, znowu przewozi większe bagaże, wózki i rowery. W takiej scenografii wycieczka nabiera dodatkowych smaczków.

Podróż wąskotorówką to duża atrakcja dla najmłodszych (fot. Mariuszjbie, Wikipedia)
Podróż wąskotorówką to duża atrakcja dla najmłodszych (fot. Mariuszjbie, Wikipedia)

Komfort podróżowania
21 kilometrów pokonywanych w 70 minut nie pozwala zabytkowej ciuchci rywalizować z Pendolino. Ba, nawet zatłoczony autobus linii 820 odcinek z Bytomia do Tarnowskich Gór pokonuje szybciej. Ale – bynajmniej – nie o prędkości tutaj chodzi. Ładna, słoneczna pogoda, ciekawe widoki, które na dłużej zostają przed oczami oraz naturalna klimatyzacja w postaci przyjemnie chłodzących podmuchów wiatru… W jakim składzie klasy premium możemy zażyć podobnego relaksu?

Stacje – atrakcje
Trasa ciuchci zadowoli tych, którzy lubią zwiedzać. Tuż przy stacyjce Bytom Wąskotorowy mieści się Izba Tradycji GKW, czyli mini muzeum z wystawą poświęconą kolei (ekspozycję oglądać można w soboty od 12:00 do 15:00, udostępniana jest bezpłatnie), a także sklepik z pamiątkami. Wąskotorówka dowiezie nas też do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Wycieczkę tą wyjątkową kolejką polecić możemy również osobom szukającym wytchnienia od upałów i spragnionym kontaktu z naturą. Skład zatrzymuje się, bowiem, niedaleko jeziora Chechło-Nakło, ale też nieopodal pełnych kojącej zieleni, rezerwatów przyrody: Segiet, Blachówka oraz Suchogórski Labirynt Skalny. Na taką wyprawę warto zabrać ze sobą rower, który przewieziony zostanie bezpłatnie.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ