Czy na Śląsku można zobaczyć kormorany?

Czy na Śląsku można zobaczyć kormorany?

0
(fot. Dave Grubb / Flikr by Creative Commons)

Czy wiecie, że na Śląsku jest takie miejsce, w którym można spotkać ponad 50% ptaków występujących w naszym kraju? I wcale nie mamy tu na myśli chorzowskiego ZOO! Tylko niewielki rezerwat w okolicach Raciborza. Właśnie tam, w Łężczoku spotkacie kormorany.

Kopalnie, hałdy, tereny poprzemysłowe – stereotypowy obraz Śląska. Tymczasem w naszym województwie znajduje się wiele terenów zielonych i atrakcyjnych rezerwatów. I wcale nie mamy tu na myśli Beskidów czy Jury. W okolicach Rybnika i Raciborza znajduje się jeden z największych obszarowo parków krajobrazowych w Polsce – Park Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. To właśnie tu, niedaleko miejscowości Nędza leży jeden z najbardziej unikatowych kompleksów stawów w kraju. Pod względem liczby gatunków ptaków, które można tu spotkać, to drugie takie miejsce w Polsce!

Królestwo ptaków, płazów i gadów

Rezerwat Łężczok tworzy 8 malowniczych stawów. Wykorzystywane są w celach hodowlanych już od XIII wieku. Jednak ich rozkwit nastąpił w czasach, gdy ziemie te należały do zakonu Cystersów. To właśnie oni stworzyli tu system śluz i grobli, wykorzystując starorzecze Odry i w ten sposób tworząc wyjątkowy biosystem, który upodobały sobie głównie ptaki. A tych występuje tu aż 190 gatunków! Oprócz wspomnianych kormoranów, można tu między innymi obserwować perkozy, kaczki, łabędzie, myszołowy, jastrzębie, bociana czarnego, a przy odrobinie szczęścia nawet orlika krzykliwego. Ułatwia to drewniana wieża widokowa ustawiona przy jednym ze stawów.

Bocian Czarny - jeden ze 190 gatunków ptaków, które można spotkać w rezerwacie (fot. Roman Filipowski / Flikr by Creative Commons)
Bocian Czarny – jeden ze 190 gatunków ptaków, które można spotkać w rezerwacie (fot. Roman Filipowski / Flikr by Creative Commons)

W rezerwacie licznie występują też płazy i gady (m.in. traszki, ropuchy, jaszczurki zwinki, żmija zygzakowata czy zaskroniec) oraz ssaki, których jest tu aż 23 gatunki. Spośród 22 gatunków nietoperzy występujących w Polsce, aż 10 można spotkać właśnie tutaj.

Las prawie jak puszcza

Na uwagę zasługuje też wyjątkowy starodrzew porastający rezerwat i tutejsze groble, nadaje on otoczeniu charakter wyglądem przypominający wnętrze puszczy. 64% drzewostanu to las, którego wiek ma ponad 100 lat. Najstarszy ze znajdujących się tu dębów liczy ich ponad 400! To najbardziej sędziwy i najgrubszy dąb w Raciborzu i jedno z najbardziej okazałych drzew w parku Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Obwód dębu wynosi 850 cm a jego wysokość to aż 33 metry! Legenda głosi, że podczas przemarszu wojsk polskich do Wiednia w 1683 roku zasadził go sam Jan III Sobieski.

Ponad 400 - letni Dąb Sobieskiego (fot. olos88 / Flikr by Creative Commons)
Ponad 400-letni Dąb Sobieskiego (fot. olos88 / Flikr by Creative Commons)

Szlaki turystyczne i rowerowe

Legenda legendą, ale prawdą jest, że na pamiątkę historycznego przemarszu wojsk, pomiędzy Krzanowicami pod granicą czeską a Będzinem, wyznaczono pieszy szlak turystyczny Husarii Polskiej. Jeden z jego bardziej malowniczych odcinków przebiega właśnie po groblach rezerwatu Łężczok, tuż przy ruinach pocysterskiego pałacyku z 1783 roku. Oprócz szlaku czerwonego, o którym mowa, przez rezerwat przebiega jeszcze turystyczny szlak żółty i zielona trasa rowerowa 344-Z: Markowice – Polska Cerkiew. Każdy amator dwóch kółek czy pieszych wędrówek znajdzie więc tu miejsca warte odwiedzenia.

Przebieg szlaków w okolicach rezerwatu (fot. gmina Nędza)
Przebieg szlaków w okolicach rezerwatu (fot. gmina Nędza)
Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ