Pustynia Błędowska, czyli tańsza wersja Sahary

Pustynia Błędowska, czyli tańsza wersja Sahary

0
Pustynia Błędowska (fot. Grzegorz; Flickr)

Z wakacyjnymi wyjazdami, jest trochę jak z lekami w aptece, gdzie każdy renomowany specyfik ma swoje tańsze zamienniki. Niby skład ten sam, a jednak mniej bije po kieszeni. Nie udało się uzbierać na wymarzony trip po Afryce? Pozostaje obrać azymut na Pustynię Błędowską zwaną potocznie „Polską Saharą”.

Faraon spod Olkusza
Selfiaczek z prawdziwej pustyni (chociaż położona jest ona gdzieś między Olkuszem, a Dąbrową Górniczą i zajmuje jedynie 33 km²) powinien ściągnąć morze lajków na facebookowy profil każdego, szanującego się, wakacyjnego odkrywcy. Nikt przecież nie musi wiedzieć, że wycieczka – zamiast 4 tysięcy, kosztowała 40 zł. Zresztą wcale nie odkrywamy Ameryki, bo z tego zamiennika korzystano już dużo wcześniej. To właśnie na „Polskiej Saharze” Jerzy Kawalerowicz kręcił „Faraona”, a w czasach wojennej zawieruchy – trenowali niemieccy żołnierze z Afrika Korps. Co prawda, raczej nie spotkamy tutaj wielbłądów, ale w przeszłości występowało tu zjawisko fatamorgany oraz zdarzały się burze piaskowe.

Pustynia Błędowska (fot. Piotr719; Wikipedia)
Pustynia Błędowska (fot. Piotr719; Wikipedia)

W pustyni czy w puszczy?
Pustynia Błędowska, chociaż w rzeczywistości daleko jej do afrykańskiego pierwowzoru, uznawana jest za największy na Starym Kontynencie obszar występowania piasków śródlądowych. Skąd się tutaj wzięła? Do jej powstania – a jakżeby inaczej – przyczynił się człowiek. To efekt intensywnej wycinki lasów, po której odsłoniła się warstwa piasków oraz spadku poziomu wód gruntowych, co zahamowało rozwój roślinności. W późniejszych działaniach trudno doszukiwać się konsekwencji. W latach 60. i 70. XX wieku sztucznie nasadzono tu drzewa, przez co „Polska Sahara” powoli zaczęła zamieniać się w puszczę. Obecnie prowadzone są zabiegi przywracające pustynny charakter tej wyjątkowej okolicy.

Jak zwiedzić „Polską Saharę”?
Swoją przygodę z błędowskimi piaskami najlepiej zacząć od miejscowości: Chechło lub Klucze. Karawany turystów pieszych mogą skorzystać z tzw. Szlaku Pustynnego, prowadzącego z miejscowości Ryczów, przez Klucze, do Błędowa i oznaczonego kolorem żółtym. Pasjonaci jeździectwa mają do swojej dyspozycji pomarańczowy „Transjurajski Szlak Konny”. Są też krótsze trasy. Na czerwono oznaczona została trzykilometrowa Ścieżka Dydaktyczna Pustyni Błędowskiej, na czarno – licząca 1,5 km Ścieżka Dydaktyczna po Ziemi Kluczewskiej. I jeszcze informacja dla indywidualistów: osoby, chcące przemierzyć błędowskie piaski własnymi ścieżkami, powinny wcześniej poinformować o takim zamiarze… Wójta Gminy Klucze.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ