Cieszyn – mozaika kultur i wysyp zabytków

Cieszyn – mozaika kultur i wysyp zabytków

0
Cieszyn
Pałac Habsburgów w Cieszynie (by Kazimierczak / Wikipedia)

Kręcą Was miejsca naznaczone historią? Szukacie malowniczych plenerów? A może, po prostu, chcecie miło spędzić czas w jakieś klimatycznej scenerii? Wycieczka do Cieszyna spełni Wasze oczekiwania.

Skalpel historii
Wystarczy jeden rzut oka na mapę, by stwierdzić, że znajdujemy się w miejscu wyjątkowym. Cieszyn jest jednym z 5 miast, „przekrojonych” na dwie części przez granicę naszego państwa. Tego cięcia na miejskim organizmie po raz pierwszy dokonano w roku 1920. Trzeba przyznać, że osoby odpowiedzialne za operację, przychylniej patrzyły na Polskę, której w udziale przypadł dużo bardziej łakomy kąsek, z klimatyczną starówką i większością cennych zabytków. Linię, po której poprowadzono skalpel historii, wyznaczyła nitka malowniczej rzeki Olzy. Po wejściu Polski i Czech do Unii Europejskiej, a następnie przystąpieniu do Strefy Schengen, ten podział zupełnie stracił na znaczeniu, a o długich kolejkach do przejścia znajdującego się na granicznym moście, mało kto już dzisiaj pamięta.

Cieszyński Rynek (by Scotch Mist / Wikipedia)

Największa mozaika w regionie
Mieszkalibyśmy na Sachsenbergu, w kamienicy Żyda Kohna, najpiękniejszą z wszystkich cieszyńską perłą byłaby ona. Mówiąc – mieszałaby czeski i polski, szprechałaby czasem, a śmiech by miała boski. Raz na sto lat cud by się dokonał, cud się dokonał. – tymi słowami czeski bard Jaromír Nohavica w piosence „Cieszyńska” opisywał kulturową mozaikę przedwojennego miasta. I trzeba powiedzieć, że dobrze oddał charakter tego miejsca. Chociaż zmieniły się czasy nie ma już tu tak wielu nacji, nadal wyczuwalny jest duch dawnego Cieszyna. Na ulicach wciąż mieszają się języki, w kartach dań potrawy, a w pubach bez trudu znajdziemy specjalności czeskich mistrzów browarnictwa. W całym regionie trudno znaleźć miasto, w którym jeszcze bardziej przenikałyby się kultury.

Studnia Trzech Braci i kościółek św. Mikołaja (by Hons084 / Wikipedia)

Początki według różnych źródeł
Cieszyn to miasto historyczne, którego dzieje sięgają IX wieku. Kolekcja tutejszych zabytków jest bardziej niż okazała. Tylko w części polskiej znajduje się przeszło 100 takich obiektów wpisanych do rejestru. Jeśli dodamy, że jesteśmy w grodzie, który liczy dziś zaledwie 36 tysięcy mieszkańców (z Czeskim Cieszynem ok. 60 tys.), liczba ta robi jeszcze większe wrażenie. Od czego zacząć zwiedzanie? Najlepiej od początku, a mówiąc precyzyjniej od… początków. Kierując się pewną cieszyńską legendą dotrzemy w rejon starego miasta, gdzie znajduje się niepozorna Studnia Trzech Braci. Bijące w tym miejscu źródło miało być świadkiem spotkania trzech synów króla Lecha: Bolka, Leszka i Cieszka, którzy uradowani po zakończeniu długiej tułaczki, zdecydowali się założyć gród o wymownej nazwie Cieszyn. Jak było naprawdę, tego nie wiemy. Pewne jest tylko to, że z dobrodziejstw tutejszego źródełka korzystali dawni mieszczanie oraz cieszyński browar. Z innych źródeł (tym razem historycznych) możemy się dowiedzieć, że początków miasta należy szukać na pobliskim Wzgórzu Zamkowym. Jeden z tamtejszych budynków – stara kamienna rotunda – z pewnością wyda Wam się znajomy. To XI-wieczny kościółek pod wezwaniem św. Mikołaja – jedna z najstarszych polskich budowli wzniesionych na planie koła. Obiekt tak cenny, że trafił na banknoty 20 złotowe.

Cieszyńska Wenecja (by Andreas Lischka / Flickr)

Górska panorama i fotki z… Wenecji

Wycieczka na Wzgórze Zamkowe to obowiązkowy punkt programu dla łowców ładnych ujęć. Panoramę miasta najlepiej uchwycić z tarasu znajdującego się na pobliskiej XIV-wiecznej Wieży Piastowskiej. Atrakcyjność kompozycji podnoszą okoliczne wzniesienia Beskidu Śląskiego, Beskidu Śląsko-Morawskiego oraz Pogórza Śląskiego. Równie malownicze motywy znajdziemy nad niepozornym potokiem Młynówka. To tam leży słynna cieszyńska Wenecja – urocza XVI-wieczna dzielnica rzemieślnicza. Relaks w otoczeniu kameralnych budyneczków przyklejonych do nabrzeża, smakuje wybornie. Uroku nie można odmówić także tutejszemu Rynkowi, którego wizytówką jest klasycystyczny ratusz. Poszukiwacze wyjątkowych obiektów powinni udać się także do Kościoła Jezusowego – jednej z największych ewangelickich świątyń w kraju, która może pomieścić nawet 7 tysięcy wiernych. Warte odwiedzenia jest także Muzeum Śląska Cieszyńskiego – uważane za najstarsze muzeum publiczne w Polsce i jedno z najstarszych w Europie Środkowej. Jest jeszcze Pałac Habsburgów i pseudobarkowy gmach Teatru im. Adama Mickiewicza. Są dwa urokliwe kirkuty… To miasto po prostu zasługuje, by odkrywać je na swój sposób.

 

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ