Brewerie Toszeckie, kiedy zamek ożywa nocą

Brewerie Toszeckie, kiedy zamek ożywa nocą

0

XI Brewerie Toszeckie na Zamku w Toszku odbędą się w sobotę, 14 maja 2016. Kiedy zamek ożywa nocą przy świetle pochodni i miłej dla ucha muzyce, wtedy warto tutaj być. Prócz bezpłatnego zwiedzania Centrum Ekspozycji Historycznych na gości czekają liczne atrakcje.

Co w programie?
Kwartet „ad hoc”:
Tomasz Drozdek, Martyna Ciecieręga, Adam Romański i Grzegorz Chudy zagrają szeroko pojętą muzykę świata – od Irlandii przez Bretanię, Śląsk, Łemkowszczyznę aż do Bałkanów. Będzie energetycznie i różnorodnie.

Zespół Spiw – Buttia z Ukrainy:
Svitlana Kavka, Olena Iasynetska ze Związku Polaków Miasta Kijowa i obwodu Kijowskiego
wykonają przede wszystkim ukraińskie i polskie utworu folkowe przy brzmieniu bandury ukraińskiego ludowego instrumentu muzycznego

Teatr Deja Vu z Toszka „Legenda o Złotej kaczce”
Sekcja teatralna prowadzona przez Agatę Przewieźli i Michała Głąba, a działająca przy Centrum Kultury „Zamek w Toszku” ma na swym koncie już kilka ciekawych spektakli teatralnych. Tym razem wracają do swego pierwszego przedstawienia, którego premiera miała miejsce podczas uroczystego otwarcia wyremontowanej studni na dziedzińcu zamkowym.

Bractwo Ognia Spaleni „Sabat czarownic”
Zaprezentuje mroczny pokaz rodem ze średniowiecza , jeżący włos na głowie widza. Pokaz trwa około 20 minut, dla tych którzy przegapia pierwszy zostaje jeszcze powtórka o 23.00

Walki rycerskie
Walki rycerskie piesze są stałym, lubianym i oczekiwanym elementem każdego historycznego wydarzenia na Zamku w Toszku. Nie braknie ich i tym razem. Nim na arenę wyjdą prawdziwi rycerze, publiczność będzie mogła uczestniczyć w przygotowanych grach i zabawach w stylu dawnym. Dodatkową atrakcją będzie obóz średniowieczny i degustacja podpłomyków.

Wykład Mirosława Łysakowskiego „Kuchnia dawna”
Szef kuchni historycznej „Convivum”o tajnikach kuchni dawnej wie niemal wszystko. Tym razem skupi się przede wszystkim na przyprawach, o których nie tylko opowie, ale i niektóre z nich pokaże uczestnikom prelekcji.

Teatr Magazyn z MDK Gliwice, Zespół Muzyki Dawnej Tibiarum Scholares z CK „Zamek w Toszku”

Premiera widowiska „Život sv. Jana z Nepomuka” miała miejsce 10 czerwca 2009 roku w ramach Misterii Nepomuckich zorganizowanych przez Gliwickie Metamorfozy.
Klucząc w meandrach zawiłej historii czeskiego świętego oraz językowych pułapek młodzież Teatru Magazyn z gliwickiego Emdeku dokonuje trudnej sztuki wystawienia w stylizowanym, trudnym polsko-czeskim języku; opowiadają o życiu oraz męczeńskiej śmierci świętego Jana Nepomucena. Specjalnego klimatu spektaklowi nadaje piękna inscenizacja stworzona przez Aleksandra Smolińskiego, w której wykorzystano postaci i panoramę Pragi z XV – XVII wiecznych rycin. Muzykę na żywo wykona Zespół Muzyki Dawnej Tibiarum Scholares, którego instruktorem jest Iwona Ewertowska Mener. Zespół jest prowadzony przy Centrum Kultury „Zamek w Toszku”
Scenariusz, scenografia, reżyseria: Aleksander Smoliński
Kierownik muzyczny: Iwona Ewertowska – Mener

Wystawa „Obrazki ze Śląska” Grzegorza Chudego
Grzegorz Chudy to artysta wszechstronny. Maluje, gra, bawi się słowem także tym powiedzianym gwarą śląska. Ewa Parma anglistka, poetka, tłumaczka, lektorka języka angielskiego. Publikacje poezji i prozy w polskich i amerykańskich magazynach literackich Tłumaczenia poezji Ruth Padel i Lindy Nemec Foster. Audycje o tematyce kulturalnej w Radiu Katowice. Książki: Tylko dla modliszek, W strefie ognia, Hajer Blues i inne historie, Kobiety i ważki, Obrazki ze Śląska, Przysiółek zwany Czułością, Warkocz kobiety z Elling, Nowe obrazki ze Śląska, Córka Victora H.
Artystów będzie można spotkać podczas wernisażu wystawy na najwyższej kondygnacji Centrum Ekspozycji Historycznych Zamek w Toszku.

Loading Facebook Comments ...

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ